Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Epidemiolog Maďar promluvil o koronavirových mutacích: Jak to bude s třetí dávkou vakcíny?

Rostislav Maďar: Epidemiolog o mutacích a třetí dávce vakcíny
Zdroj: profimedia.cz
VYJÁDŘENÍ

Situace s koronavirem se v České republice lepší. S vývojem epidemie je spokojený i odborník na slovo vzatý, epidemiolog Rostislav Maďar. Ten v rozhovoru pro Epicentrum Blesk Zpráv popsal, že je však potřeba myslet i na horší varianty a od září by se měly vrátit roušky i do škol. Maďar rovněž zmínil obavu z covidových mutací, vůči kterým by mohla pomoci třetí dávka vakcíny.

„Vzhledem k tomu, že se lidé budou vracet z dovolených na poslední chvíli, tak já bych se cítil komfortněji, kdyby se děti vrátily do školy na prvních pár týdnů s rouškami,“ řekl epidemiolog Rostislav Maďar v Epicentru Blesk Zpráv. Uznávaný odborník by rád začal nový školní rok tím, že tam kde jen to bude možné, budou PCR testy. Ve zbytku pak co možná nejkvalitnější antigeny. Neměla by se opakovat situace, kdy se do škol objednaly nekvalitní testy, popisuje.

Obavy z indické mutace

Rostislav Maďar říká, že v Česku je v současnosti proočkována pouze pětina dospělého obyvatelstva, což je v Evropské Unii podprůměr. „Možná už tady hrajeme zatím neviditelný závod s indickou variantou, která už se tady může pomalu šířit. My víme z jiných zemí, že když se někam dostane, kde už je britská varianta, tak je schopna ji za jeden až dva měsíce vytlačit z území, protože je infekčnější. A na ni fungují jen dvě dávky očkování,“ konstatoval Maďar s tím, že jde o závod s časem. „Jestli proočkovanost dvěma dávkami, bude dostatečně rychlá, aby to předběhlo rozšíření té indické varianty.“

Třetí dávka vakcíny

Odborník Maďar se vyjádřil i k možnosti třetí dávky vakcíny. „Naši odolnost vůči novým variantám by měla zvýšit třetí dávka, která bude pravděpodobně někdy za rok a měla by být trošku jiná, měla by zohledňovat ty nově cirkulující varianty,“ sdělil a dodal, že hlavně by se tato dávka týkala těch nejrizikovějších skupin populace.

„Nemyslím, si že po té třetí dávce bychom se měli dostat do situace, že bychom museli očkovat každoročně jako při chřipce. Myslím, že bude stačit přeočkovat jednou za několik let, pokud vůbec,“ doplnil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy