Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Epidemiolog Maďar má jasno: Rozvolňování může zpomalit, pokud bude počet nakažených dál růst

Zdroj: rastislav-madar.com
+ Další fotografie
koronavirus
Přírůstek nově nakažených koronavirem v Česku v pondělí zase vzrostl. Laboratoře odhalily 111 případů, nejvíc od 21. dubna. Zvýšil se i poměr nakažených k počtu provedených testů, a to na 1,51 procenta. Podle epidemiologa Rastislava Maďara je to jasný signál, že je virus vysoce infekční. Proto není vyloučeno zpomalení rozvolňování opatření, pokud se situace bude vyvíjet nepříznivě.

"Tato data dokládají, že tento virus je vysoce infekční, a když se dostane někam do komunity, rychle se rozšíří na mnoho kontaktů,“ prohlásil Rastislav Maďar ve vysílání Českého rozhlasu.

Pokud se situace bude i v dalších dnech vyvíjet nepříznivě, mohlo by dojít k úpravě poslední vlny rozvolnění opatření. Ta je naplánovaná na pondělí 25. května.

„Kdyby trend nárůstu pokračoval a kdyby přibyly případy nákazy mimo známá ohniska a ještě by došlo k procentuálnímu nárůstu, dívali bychom se na to velmi pečlivě a zvažovali, jestli se s tou další vlnou 25. května nemá postupovat trošku opatrněji a zatím pustit to, co je méně rizikové,“ řekl epidemiolog.

Museli bychom reagovat

Odborníci předpokládali, že po druhé vlně rozvolnění z 15. května bude denně přibývat přes sto nakažených. Od května se tak nedělo, změnilo se to až v pondělí.

„Pokud by se ta data zhoršila, museli bychom na to epidemiologicky reagovat,” zvedl Maďar varovný prst. Zatím ale uvolňování pokračuje podle plánu, od úterý je dokonce povoleno v kancelářích a při práci v horku sundat roušku. Musejí být ale dodrženy dvoumetrové rozestupy.

Související články

Další články