Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Epidemie spalniček dorazila do Čech! Nakaženi jsou hlavně kojenci

Epidemie spalniček dorazila do Čech.
Epidemie spalniček dorazila do Čech a není ji radno podceňovat. Dvě třetiny nakažených totiž tvoří především kojenci mladší patnácti měsíců, kteří ještě nemohou být očkováni. Právě vakcinace proti spalničkám totiž u dětí probíhá minimálně v patnácti měsících.

Doby, kdy lidé umírali kvůli spalničkám, jsou sice dávno pryč, přesto by se tato nemoc neměla podle expertů podceňovat. To, že díky očkování byly kolem roku 2005 vymýceny, je totiž mýtus. Jen koncem dubna bylo napočítáno na Ostravsku minimálně sedmdesát případů spalniček.

Bránit se dá samozřejmě očkováním, nicméně to se provádí u dětí ve věku patnácti měsíců. A to je často pozdě. Imunita od matky dětem však už nestačí, a tak lékaři očkují i děti devítiměsíční.

Další rizikovou skupinou jsou senioři nad padesát let. Ti jako malí očkováni nebyli, a tak mohou spalničky dostat až v dospělosti. Oproti zbytku Evropy je na tom Česko však ještě dobře. Přímo alarmující čísla dorazila z Francie, kde spalničkami před šesti lety onemocnělo na patnáct tisíc lidí. Například Itálie letos hlásí minimálně 1500 případů.

Související články

Další články