Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Epidemie chřipky paralyzuje celé Česko: Nemocnice zakazují návštěvy, pacientů přibývá

Zdroj: pixabay
nemoc
Chřipková epidemie doslova paralyzovala celé Česko. Momentálně je zhruba 1 865 nemocných chřipkou na 100 000 obyvatel, což je podle odborníků o 28,4 procenta víc než minulý týden. Nárůst onemocnění chřipkou je u všech věkových skupin a ve všech krajích. Odborníci varují, aby se lidé v současné situaci vyhýbali místům s velkou koncentrací obyvatel. Chřipkové onemocnění může být vážné zejména pro starší lidi a některé nemocnice dokonce zakazují návštěvy.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Tři mrtví v Praze

Nárůst chřipkového onemocnění je evidován u všech věkových skupin. Nejvíce ohrožení jsou však starší lidé a děti. „Byly hlášeny tři nové případy chřipky s těžkým průběhem s nutností hospitalizace na odděleních JIP nebo ARO. Celkově je tedy na území Prahy hlášeno 16 případů chřipky s těžkým průběhem a z toho tři s úmrtím,“ řekli hygienici.

Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová doporučila, jak by se lidé měli během chřipkové epidemie chovat a čemu by se měli vyhnout. „Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitaminů," řekla.

Thomayerova nemocnice v Krči a Fakultní nemocnice Motol již zavádí opatření. Nemocnice Motol zakázala návštěvy od pátku na oddělení LDN a Thomayerova nemocnice zakázala návštěvy od soboty na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty.

V současné situaci jsou chřipkou nejvíce ohroženy kraje jako Zlínský, Moravskoslezský, Olomoucký, Jihočeský a Plzeňský.

Související články

Další články