Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Emma Watson se musela vyrovnat se syndromem podvodníka: Nevěděla, kdo je. Trpěla jako zvíře

Emma Watson se musela vyrovnat se syndromem podvodníka: Nevěděla, kdo je. Trpěla jako zvíře
Zdroj: Showpix.cz
+ Dalších 7 fotografií
duševní zdraví
Filmová kráska Emma Watson letos oslavila třicáté narozeniny. Přesto, že jí vychází všechno, na co sáhne, přiznala, že trpí „syndromem podvodníka“. Duševním stavem, který ji nutí pochybovat o jejích schopnostech a kvůli kterému se neztotožňuje s vlastním úspěchem. Říkáte si, proč si o sobě úspěšná herečka nominovaná na desítky hereckých cen, z nich více jak dvacet získala, myslí, že není dost dobrá? Na vině je sebepodceňování.

Emma Watson hraje od 11 let, kdy se proslavila rolí mladé čarodějky Hermiony ze série filmů o Harrym Potterovi Úloha snaživky Hermiony jí přitom nebyla přisouzena jen tak náhodou, i o na sama vynikala ve škole a povahově si byly dost podobné. Navíc při své herecké kariéře studovala anglickou literaturu, psychologii a filozofii.

Pocit, že podvádí své okolí ji ale provázel pokaždé, když si měla převzít nějaké herecké ocenění. Emma Watson byla nominovaná celkem na 74 cen a 24 jich převzala. Jenže často tvrdila, že si cenu nezaslouží. Uvedla to například v rozhovoru pro Vanity Fair. Byla víc než slavná, ale nedělalo jí dobře ukazovat se v záři reflektorů.

Stejně jako Emma Watson trpěla syndromem podvodníka například i oscarová scénaristka filmu Juno Diablo Cody. „Důvodem, proč jsem se později uklidnila, byl fakt, že jsem obklopená celou řadou dalších podvodníků,“ uvedla později úspěšná a slavná scénáristka.

Emma jako dva lidé v jednom těle

Při velkých akcích zažívala Emma Watson na červeném koberci muka. Oblečená do drahých šatů a dokonale nalíčená se prý nepoznávala, dívala se na sebe do zrcadla a nechápala, kým vlastně je. Často nenacházela žádné spojení mezi sebou a odrazem v zrcadle.

„Stále zápasím. Svým herectvím si nejsem jistá,“ svěřila se s pocity ohledně hraní pochybovačná Watson. Možná i proto se začala víc angažovat jako aktivistka a obránkyně lidských práv. Svůj potenciál využila naplno a je také velvyslankyní dobré vůle OSN pro ženy.

Emma Watson otevřeně přiznala, že jí sláva a pozornost nejsou příjemné. S podobnými pocity se běžně potýkají další slavní herci. Hlásí se k nim například herečka Kirsten Stewart, která netouží po velké pozornosti fanoušků ani médií, stejně jako Johnny Depp, Brad Pitt, Jennifer Lawrence a celá řada dalších slavných jmen. Z českých celebrit se ke slávě podobně odmítavě staví Ewa Farna nebo Ondřej Vetchý Především na práci se vždy soustředila také čerstvá maminka Tereza Ramba

Momentálně je Emma Watson už ale v dobré kondici, sžíravé pocity ji pomalou opouští. „Všechno do sebe perfektně zapadlo. Porozuměla jsem, co je mým posláním a kam směřovat svou energii. Cítím v sobě klid. A všimli si i ostatní, prý jsem teď jiná než dřív,“ poznamenala nedávno.

Co je syndrom podvodníka:

  • Projevuje se jako úzkost, strach nebo pochybování o vlastních úspěších.
  • I když člověk dosáhl úspěchu a lidé ho oceňují, sám má pocit, že jde o náhodu nebo štěstí, které nezískal vlastními silami. Člověk může mít akutně pocit strachu, že ho ostatní odhalí při činu.
  • Během pracovního života může postihnout skoro tři čtvrtiny lidí. Podle odborníků je důležité problém rozpoznat a přestat v sobě pocity posilovat. Často stav sami rozvíjíme tím, že si nevážíme vlastních úspěchů.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy