Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Emil Zátopek dokázal i nemožné. Temnou část atletova života však film opomíjí

Plakát k filmu Zátopek.
Zdroj: Se souhlasem ČFTA/Lucky Man Films
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
kontroverze

Emil Zátopek je bezpochyby jednou z největších osobností v historii Československa. Ostatně to potvrzuje jeho výkon na olympiádě v Helsinkách v roce 1952, kde získal tři zlaté medaile. Málokdy se ale mluví o Zátopkově spolupráci s komunistickým režimem. Jak zmínil pro CNN Prima News historik Petr Blažek, Zátopek spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou. Temnou část atletova života opomíjí i film Davida Ondříčka Zátopek.

Získat na jedné olympiádě zlatou medaili z běhu na 5000 metrů, 1000 metrů a z maratonu se zdá být nemožné. V celé historii ale existuje jeden člověk, který to dokázal. Oním mužem je legendární Emil Zátopek a řeč je samozřejmě o olympiádě z roku 1952 v Helsinkách. Výkon československého atleta se už nikomu nepodařilo překonat a téměř jistě to tak už zůstane.

Zátopek, který získal za svou kariéru dohromady pět olympijských medailí, bezpochyby patří mezi legendy českého, respektive československého sportu. Běžec byl známý pro svou neuvěřitelnou píli, odhodlání i nezdolnou vůli. I proto je často dáván za vzor, ať už sportovcům, nebo obyčejným lidem. Zátopkovo heslo "když nemůžeš, tak přidej" doslova zlidovělo.

Režim ho využíval k propagandě

S legendárním atletem se ale pojí i temná stránka, o které se příliš nemluví. Slavný vytrvalec doplatil na dobu a především režim, ve kterém žil. "Do konce 50. let spolupracoval Zátopek s vojenskou kontrarozvědkou. Od roku 1953 byl členem Komunistické strany Československa a zároveň fungoval jako člověk, kterého komunistický režim, zejména v 50. letech, využíval propagandisticky," uvedl pro CNN Prima News historik Petr Blažek.

V časech socialismu bylo běžné, že umělci či sportovci spolupracovali se stranou. Částečně neměli na výběr, pokud chtěli provozovat to, v čem byli dobří, museli se podvolit. Například v roce 1950 vyšlo podle historika v Rudém právu Zátopkovo prohlášení o Miladě Horákové, ve kterém ji označil za zrůdu a přidal svůj podpis. Zátopek spolu se svou ženou Danou pravost odmítli, háček je ale v tom, že až po pádu režimu. "Bohužel, řekli to až někdy po uplynutí 50 let, v době, kdy už to bylo všem jedno," vysvětlil Blažek.

Film se kontroverzi vyhýbá

Zátopkova angažovanost v socialistickém režimu tak staví atleta do úplně jiného světla, o kterém se ale příliš nemluví. Aura úspěšného a pracovitého sportovce je zkrátka silnější. Právě to vadí řadě kritiků i na filmu Zátopek, který se atletově kontroverzi spíše vyhýbá nebo ji bere příliš povrchně. Přesto snímek režiséra Davida Ondříčka sklízí převážně kladné recenze. Na webu ČSFD má 79 %.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy