Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Emil a Dana Zátopkovi by oslavili 99 let: Ve sportu zářili, život k nim byl ale krutý

Emil a Dana Zátopkovi by oslavili 99 let: Ve sportu zářili, život k nim byl ale krutý
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
VÝROČÍ NAROZENÍ

Legendární sportovní a manželská dvojice Emil a Dana Zátopkovi za sebou zanechala obrovský odkaz. Jejich životy byly přitom propletené osudem snad už od narození. Oba se totiž narodili ve stejný rok i den a stejně získali i olympijské zlato. Takový příběh by byl těžko uvěřitelný i na plátnech kinosálů, natož v realitě.

Sportovci tělem i duší, tak by se dali charakterizovat Emil a Dana Zátopkovi. Oba byli cílevědomí, houževnatí a vždy si šli tvrdě za svým. I proto byli tak úspěšní.

Zátopkovi na olympiádě v Helsinkách

To, že se oba narodili ve stejný den i rok (dnes by oslavili 99 let), byla první jiskra v jejich vztahu, který začal psát svůj příběh v roce 1945. O tři roky později už stáli před oddávajícím v Uherském Hradišti a řekli si své ano.

Ve sportu se manželé vzájemně podporovali, hnali se kupředu a osudem byli propojeni i dál. Stačí si vzpomenout na nezapomenutelnou olympiádu v Helsinkách v roce 1952, kde legendární atlet Emil Zátopek zářil, vytvořil tři olympijské rekordy a získal tři zlaté medaile (jednu měl už z roku 1948). Na olympiádě v Helsinkách se blýskla i Dana, která vybojovala zlato v hodu oštěpem. Manželé tak mohli oslavit tento obrovský úspěch společně.

Oba mají na kontě řadu medailí a ocenění. Klapalo jim to také ve vztahu, jedno jim ale chybělo – společné dítě. Podle paní Zátopkové byla příčina na její straně, což ji celý život velmi mrzelo.

Zátopkovi nemohli mít dítě

Další problém přišel s politickým režimem. Emil, který byl dříve sám ve straně, podepsal petici Dva tisíce slov a později byl vyloučen i z armády, ve které pracoval. Tehdy mu nepomohl ani fakt, že se jako sportovec se světovými úspěchy (jeho fenomenální výkon v podobě tří zlatých medailí z vytrvalostních běhů včetně maratonu, získaných v rozmezí pár dní na jediné olympiádě, žádný jiný běžec dosud nedokázal zopakovat) přičinil o velmi dobré jméno našeho státu.

Vše se změnilo až po listopadové revoluci, kdy byl Zátopek znovu připomínán a opět se stal uznávanou legendou.

Emil Zátopek zemřel v roce 2000, do sportovního nebe zamířil ve svých 78 letech. Jeho životní láska Dana Zátopková, která obdržela řadu prestižních uznání a vyznamenání, na světě zůstala o devatenáct let déle. Její odchod byl poklidný a za svým milovaným mužem zamířila ve spánku.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy