Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Eliška Křenková řeší případ mrtvého hermafrodita: Kontroverzní film Úsvit ukazuje temná zákoutí lidské mysli

+ Další 3 fotografie

Již zanedlouho vstoupí do kin dobové drama Úsvit. Představitelka hlavní postavy Eliška Křenková (33) v něm ztvárňuje velmi složitou a zatím svou největší roli nastávající matky, která nalezne mrtvého novorozence s oběma pohlavními orgány. Jak se s takovou situací její hrdinka vyrovná? A co ji tak hluboká postava naučila? Herečka to prozradila redakci eXtra.cz prostřednictvím distribuční společnosti.

Mysteriózní dobové detektivní drama Úsvit má za sebou mimořádně vydařenou světovou premiéru v hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary a největší chvála samozřejmě patří představitelce hlavní role herečce Elišce Křenkové.

Hlavní postavou nového snímku je těhotná Helena, která se měla stát lékařkou, ale s manželem odešla pod Vysoké Tatry, kde uprostřed krásné přírody budují fabriku na umělá vlákna, utopický svět uprostřed čisté přírody. Brzy má porodit a těší se na to, jak ji a její rodinu čeká růžová budoucnost v moderním městě. Všechny její iluze se ovšem rozplynou, když se uprostřed jejich továrny najde mrtvé tělo novorozence – hermafrodita. Helena kvůli bezpečí vlastního dítěte potřebuje zjistit, co se stalo, ale narazí na své vlastní předsudky. Co když novorozence zabilo to, co vyrábějí ve fabrice? A co když se i její dítě narodí takové? Dramatičnost situace cítí divák již z traileru.

Křenková: Před natáčením jsem nosila umělé břicho

Elišku Křenkovou zaujal scénář okamžitě a o přijetí role prý vůbec nemusela váhat. "Pamatuji si, že jsem ho poprvé četla pozdě do noci a nedokázala jsem se odtrhnout. A ještě v noci jsem napsala castingové režisérce a producentce Maje Hamplové, že je scénář nádherný a že má pro mě všechno," popsala redakci eXtra.cz přes distribuční společnost.

Samotná postava si ji však získávala déle, a jak dobře je napsaná, to jí prý docházelo až postupně. "S režisérem Matějem Chlupáčkem jsme spolu strávili opravdu hodně času, o Heleně jsme si povídali a dotvářeli si k ní detaily. Také jsem nosila před natáčením umělé těhotenské břicho, abych si zvykla se s ním při natáčení přirozeně pohybovat," prozradila Křenková, jak se na natáčení připravovala. Důležitou roli pro autentičnost postav hrály samozřejmě také kostýmy, které pro ně podle dochovaných záznamů připravovala kostýmní výtvarnice Jarmila Durdělová, jak můžete vidět v úvodním videu.

Přelomová role

Takto velkou roli dostala mladá herečka poprvé a je za ni velice vděčná. "Naučila mě nespočet věcí. Mohla bych o tom napsat elaborát. Myslím, že po Úsvitu jsem zase trochu jiný člověk, posunula mě. Určitě mě vnitřně zpevnila," přiznala Křenková.

Co by si podle ní Helena myslela o současném světě a o probíhající diskuzi o genderu? "Myslím, že by byla zklamaná, že je otázka volby pohlaví stále ještě na stole. Že se ještě pořád řeší, jestli spolu někdo může nebo nemůže právoplatně žít. Že někdo ještě stále má tendenci to soudit. Myslím, že by byla překvapená, jak moc se na konci filmu mýlila," míní Křenková.

Nadějný režisér Matěj Chlupáček

Film Úsvit Eliška Křenková všem vřele doporučuje, a to nejen proto, že v něm hraje. "Vyvolává spoustu zajímavých až filozofických diskuzí a zároveň je Úsvit zábavný, krásně natočený, vizuálně i zvukově velmi silný, moderní a současný, ale nese v sobě i obrovskou poctu filmu jako oboru a fenoménu," láká do kina mladá herečka.

Režisér a producent Matěj Chlupáček (28) debutoval roku 2013 celovečerním filmem Bez doteku jako vůbec nejmladší evropský režisér. Roku 2020 získal Českého lva za seriál Zrádci a rok předtím byl na stejné ocenění nominován za seriál Terapie.

Premiéru v Karlových Varech provázely nadšené ovace diváků a příznivé reakce mezinárodní kritiky, která ocenila brilantní herecké výkony, neotřelý režijní přístup, velkorysou výpravu i další atributy filmu. Uvedení do našich kin je ohlášeno na čtvrtek 5. října.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy