Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Elijah Wood slaví čtyřicátiny: Za film Hobita zkasíroval víc než za Pána prstenů

Elijah Wood jako Frodo Pytlík v prvním díle trilogie Pán prstenů (2001).
Zdroj: New Line Cinema
NAROZENINY
Elijah Wood se proslavil jako Frodo Pytlík. Tedy jako mladík, který zářil v Pánovi prstenů. Jenže čas běží dál a populárnímu herci je dnes už čtyřicet let. Wood si zahrál taky v jednom dílu Hobita, a jak nedávno vyšlo najevo, tak za něho získal daleko vyšší honorář, než dostal za celou trilogii Pána prstenů.

Elijah Wood, jenž se narodil v americké Iowě, se umělecké kariéře věnoval už od svého útlého věku. Na základní škole dostal několik menších rolí ve školních představeních a dokonce si zahrál i hlavní postavu ve hře Čaroděj ze země OZ.

Elijah Wood v Pánovi prstenů

Když mu bylo sedm let, tak se začal objevovat v reklamách a tehdy vystupoval taky jako dětský model. O rok později ho pak matka přihlásila do talentové soutěže, ve které si ho okamžitě všiml hledač talentů Gary Scalzo, jenž malému Elijahovi doporučil, aby svůj talent i nadále rozvíjel a aby se dal na herectví. A tak se celá rodina přestěhovala do Los Angeles.

Wood se tak začal ve světě slavných objevovat čím dal častěji. Ukázal se například ve videoklipu Pauly Abdul a poté získal malou roli ve filmu Návrat do budoucnosti Zazářil taky ve snímku Avalon a poté se mu začaly hrnout i další pracovní nabídky.

Mladý americký herec se tehdy nebál výzev, a tak se přihlásil i na casting na trilogii Pána prstenů. Režisér Peter Jackson sice chtěl film obsadit hlavně britskými herci, přesto Wood uspěl a začal tak psát úplně novou životní i profesní etapu.

Elijah Wood jako Frodo Pytlík

Elijah Wood získal roli Froda Pytlíka, jenž je jednou z klíčových postav trilogie, která se celá točila najednou na Novém Zélandu. Z Pána prstenů se stal neskutečný trhák, který si zamilovali fanoušci ze všech koutů světa, a stejně tak dobře ho ohodnotilo i odborné publikum.

Pán prstenů byl třicetkrát nominován na Oscara a sedmnáct nominací taky proměnil ve vítězné sošky. Z herců, které do té doby téměř nikdo neznal, se staly celebrity, jímž se zničehonic život obrátil vzhůru nohama.

Plat Elijaha Wooda

Přestože jednotlivé díly Pána prstenů patří mezi nejvýdělečnější snímky všech dob, tak herci si tehdy do své kapsy nenahrabali tak, jak by si mohl kdekdo myslet. Udává se, že Elijah Wood si přišel zhruba na 250 tisíc dolarů. Je však otázkou, co hercům přibylo na jejich kontech po uvedení všech tří dílů v kinosálech.

Jen pro porovnání – za jeden díl trilogie Hobit, ve kterém se Elijah Wood objevil, zkasíroval jeden milion dolarů, tedy čtyřikrát více než za Pána prstenů.

Po Pánovi prstenů se Elijah Wood objevil i v dalších filmech, například v Hooligans, Happy feet, Paříži, miluji tě či The Passenger. Znají ho lidé z celé planety, Wood si ale své soukromí střeží. Přesto se do světa dostala radostná zpráva o tom, že mu v roce 2019 dánská producentka Mette-Marie Kongsved porodila první dítě. Před ní byl Elijah Wood pět let s Pamelou Racine a randil i s Kerry Bishe.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy