Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Elektronická dálniční známka je na světě: Všechno, co o ní potřebujete vědět

Elektronická dálniční známka je na světě: Všechno, co o ní potřebujete vědět
Zdroj:
novinka
Od prvního prosince si mohou řidiči začít kupovat novou dálniční známku. Tentokrát jde však o elektronickou podobu, která s sebou nese řadu výhod. Už žádné otravné nalepování, sloupávání nebo cesty na benzinu a poštu, abyste si ji vůbec mohli pořídit, i když i to stále bude možné. Vše teď lze udělat snadno z pohodlí domova. A nezaplatíte ani o korunu navíc. Jen se spuštěním prodeje přišly menší problémy a opozice začala s kritikou.

Řidiči si budou moci nové elektronické dálniční známky koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod www.edalnice.cz. "Elektronická dálniční známka se od té klasické neliší jen způsobem prodeje a tím, že už nebude třeba nic vylepovat na auto a pak složitě seškrabovat starou ze skla. Roční známka bude totiž platná 365 dní a půjde ji koupit kdykoliv během roku," uvedl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček

Elektronické dálniční známky

Typy i ceny známek zůstanou stejné, roční známka bude stát 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstane i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou ovšem bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů.

Dálniční známky budou kontrolovat policisté či celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, se kterými budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole ovšem budou moci využívat i mýtné brány, které zbyly po předchozím mýtném systému.

Opozice přišla s kritikou kvůli nefunkčnímu webu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček považuje nefunkční e-shop s elektronickými dálničními známkami v první den plánovaného uvedení do provozu za nepřijatelný. Ostrý provoz e-shopu se má spustit během dne a ještě se ladí některé detaily, řekl v úterý ráno Martin Opatrný, mluvčí státní společnosti Cendis, která systém provozuje. Ministr Havlíček výpadky vysvětlil snahou o zajištění systému před jeho přetížením a případnými útoky hackerů.

"Mám pocit déjá vu. Do tohoto projektu putovalo několik set milionů korun a pan ministr za funkčnost systému dával hlavu na špalek. Doufám, že to teď uspokojivě vysvětlí. Taková situace hned první den je nepřijatelná," uvedl Petříček.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně ironicky pogratuloval všem, kteří si chtěli známku koupit. Havlíček by podle něj měl zvážit, zda zvládá funkce ministra průmyslu a obchodu i dopravy. "Prodej elektronických dálničních známek měl dnes začít, ale státní e-shop nefunguje. Jak symptomatické pro tenhle stát. Za 300 milionů jsme dostali demoverzi. 'Plné verze' se dočkáme, až se zase stát nebude řídit jako firma a ministr dopravy se bude věnovat plně jednomu resortu," uvedl na twitteru předseda STAN Vít Rakušan

Dobrý nápad skončil fiaskem

Pirátský poslanec Ondřej Profant připomněl slogan premiéra Andreje Babiše, že Češi jsou schopný národ, jen je řídí nemehla. "Přesně tak je to v případě nákupu dálničních známek," uvedl. Dění kolem e-shopu je podle něj ukázkou nekompetence.

Podle místopředsedy TOP 09 Lukáše Otyse dopadl skvělý záměr na papíře "jako obvykle fiaskem". "Reálný odraz toho, jak 'funguje' naše současná vláda," uvedl.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy