Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Nájmy, energie, pojistné: Jaké splátky může vaše rodina odložit

Nájmy, energie, pojistné: Jaké splátky může vaše rodina odložit
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Přehledný seznam
Kvůli koronavirové epidemii se téměř vše změnilo a v Česku bylo omezeno fungování běžného života. Kvůli speciálním opatřením se řada domácností dostala do finančních problémů. Lidem klesly příjmy, ale výdaje většinou zůstaly stejné. Dobrou zprávou alespoň je, že některé platby se mohou odložit. Které to jsou?

Koronavirová epidemie zasáhla i Českou republiku. Aby se co nejvíce zamezilo šíření viru, vláda přijala různá speciální opatření. Ovšem ta se těžce dotkla ekonomiky. Řada domácností přišla o příjmy, ale výdaje povětšinou zůstaly stejné. Podle aktuálního průzkumu pojišťovny Mutumutu tři pětiny Čechů pociťují negativní důsledky omezeného fungování ekonomiky. Přibližně v jedné třetině případů se rodinné příjmy propadly o polovinu. Někteří se ovšem snaží v ekonomické krizi plátcům výdajů situaci odlehčit, a tak je možnost některé platby odložit.

Nájmy

Vláda se rozhodla pomoci nájemníkům, díky čemuž je možné neplatit nájemné až do konce července. Zákon však uvádí, že dlužné nájemné se musí uhradit do konce letošního roku. O odklad nájemného je třeba požádat pronajímatele. Jak by měla žádost vypadat, naleznete na stránkách Vzorné Právo. Řada pronajímatelů se snaží nájemcům vycházet vstříc, a proto také snižují v době krize původní cenu nájmu.

Nájemci ovšem nadále musí hradit platby služeb spojených s bydlením. Těch zproštěni nejsou.

Dodavatelé energií

Také dodavatelé energií se snaží vyhovět svým klientům. Je možnost se s nimi domluvit na odkladu či snížení plateb za dodávku plynu a elektřiny. Snížení záloh nebo odložení splatnosti faktur umožňují všechny velké společnosti, jako je například ČEZ, Innogy a Bohemia Energy.

Každá žádost je řešena dodavateli individuálně. Firmy dodávající energie ale zákazníky upozorňují, že nejde o úlevy, které dostane každý automaticky. Klienti musí například doložit, že se jim opravdu snížil příjem.

Splátky úvěrů

Banky se snažily svým klientům pomoci dobrovolně již v druhé polovině května. Nabízely možnost odkladu splátek u hypoték i u dalších úvěrů, které poskytovaly podle vlastních pravidel. Později zakročil stát a vydal pokyny, podle kterých se musí banky řídit. Uzákonil tedy podmínky odkladu.

Banky v současné době evidují statisíce žádostí o odklad splátek a postupně je vyřizují. Možnost odložení splátek úvěrů platí pro ty, které byly poskytnuty před 26. březnem 2020 a dlužník se kvůli koronavirové epidemii dostal do finančních problémů. Splátky se mohou odložit buď na tři nebo šest měsíců. Důvody se bankám nemusí dokládat. Důležité je dodržet základní podmínku. Dlužník nesmí k 26. březnu 2020 být v prodlení se splácením delším než 30 dnů.

Pojišťovny

Úlevy se snaží poskytovat i pojišťovny. Klientům vycházejí vstříc, a proto pro ně připravily speciální záchranné programy. Některé pojišťovny například umožňují bezplatný odklad pojistného na tři měsíce.

Operátoři

Také operátoři se aktivně zapojili v pomoci svým klientům po dobu koronavirové krize. Na úlevách v úhradě plateb je možné se s operátory domluvit. Ke každému klientovi opět přistupují individuálně. Například jim navrhnou splátkový kalendář.

Krom toho někteří operátoři pro své klienty nachystali akční nabídky, které zpříjemní pobyt v karanténě. Informace naleznou zákazníci na webových stránkách jednotlivých operátorů.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy