Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ekofarma roku 2020: Krásné prostředí s třicetiletou tradicí. Podívejte se na záběry, které vám vezmou dech!

+ Další 2 fotografie
Ekologická farma Pod Hájkem se nachází v krásné obci Horní Branná na úpatí Krkonoš a její činnost započala již před třiceti lety. Sympatičtí manželé Řehořkovi na ní pracují každý den a bez nadsázky lze říci, že v ní zanechali srdce. Biofarma je zaměřena na prodej BIO hovězího masa z vlastního chovu, ubytování, stravování a také agroturistiku.

Ekologická farma Pod Hájkem funguje na principu ekologického zemědělství, které si zakládá na hezkém vztahu ke zvířatům, půdě i rostlinám. Jedná se o velmi pokrokový způsob hospodaření, které staví na tisíciletých zkušenostech našich předků a bere ohled na přirozené koloběhy.

Není proto divu, že právě tato farma získala ocenění Ekofarma roku 2020, které je udělováno nejlepšímu statku hospodařícímu v ekologickém zemědělství Svazem PRO-BIO a Nadačním fondem Richarda Bartáka.

„Biofarma pod Hájkem je krásnou ukázkou rodinné farmy, kde se spojuje chov skotu v režimu ekologického zemědělství se zpracováním a agroturistikou. Na farmě mohou zájemci nejen koupit bio hovězí maso a výrobky z místního chovu, ale také se zde skvěle najíst a zůstat přes noc. Manželé Řehořkovi si ocenění za celoživotní práci a přínos ekologickému zemědělství v ČR rozhodně zaslouží,“ prozradila manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková, proč si právě oni zasloužili vyhrát.

Biofarma Pod Hájkem je také dodavatelem biomasa do nejrůznějších krkonošských restaurací. Rodina si maso sama bourá ve vlastní bourárně a produkty z něj následně i vyrábí. Kromě dokonalého kvalitního biomasa si tak můžete koupit i hovězí šunku, klobásky, párky či salámy přímo od majitelů.

Pokud byste chtěli na farmě s rodinou strávit více dní, ani to není problém. Manželé Řehořkovi provozují malý penzion, díky kterému si můžete vyzkoušet, jak se na takovém místě žije a zúčastnit se chodu farmy klidně i jako pomocník.

Třešničkou na dortu je příjemná rodinná restaurace, kde se samozřejmě podávají taktéž pochoutky z domácího chovu, ale i dokonalé koláče paní Řehořkové, na které se sjíždí hosté z celé republiky.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Více informací najdete na www.myjsmebio.cz

Další články

Nejnovější kauzy