Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

EET bojkotuje kavárna skupiny Ztohoven a ODS vystavila Babišovi obří účtenku

ODS vystavila Babišovi obří účtenku za EET.
Zdroj: profimedia.cz/facebook ODS
+ Dalších 6 fotografií
Dnes, 1. prosince, vešla v platnost elektronická evidence tržeb neboli EET. Vše, co si ode dneška dáte v restauraci k jídlu a pití, musí zaevidovat stát. A někde si i pořádně připlatíme. Některým lidem se ale zavedení EET nelíbí. Například kavárna Ztohoven ho úplně ignoruje. S evidencí tržeb nesouhlasí ani opoziční ODS, která Andreji Babišovi vystavila ve Sněmovně obří účtenku.

Zavedení EET je v plném proudu, jenže někteří mají s evidencí služeb velký problém a jiní ji dokonce bojkotují. Prý to Andreji Babišovi u voleb pěkně spočítají.

Například kavárna skupiny Ztohoven Polis v centru Prahy EET totálně bojkotuje. Podle nich jde o zásah do soukromí a mají strach ze zneužití dat. „Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ píše na svých stránkách Paralelní Polis.

„S ohledem na tento závažný fakt a vzhledem k tomu, že paralelní ekonomika představuje základní pilíř původní koncepce paralelní polis Václava Bendy (principy fungování společenství Charty 77), tímto prohlašujeme bojkot vůči systému centrální ekonomické diktatury EET a vyzýváme všechny občany České Republiky, aby dělali to samé,“ pokračuje. „Paralelní Polis neakceptuje a nikdy nepřistoupí na pravidla EET,“ uzavírá.

Zavedení EET se nelíbí ani opoziční ODS, která vystavila ministru financí Andreji Babišovi velkou účtenku na 3,87 miliardy korun. Taková suma se prý zaplatí za EET. Opoziční ODS předložila účtenku ve Sněmovně, kde rozepsala jednotlivé položky a částky: náklady na podnikatele budou podle ODS tři miliardy, provozní náklady systému budou 170 miliónů ročně a dvě stě miliónů ročně spolykají platy nových úředníků, které bude třeba kvůli EET přijmout. Jako adresát je uvedeno „Ministerstvo financí, Čapí hnízdo, Olbramovice“.

„Tažení vlády proti živnostníkům vstoupilo do nové fáze, která je pro nás všechny velmi nebezpečná,“ řekl Právu předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je projekt EET nepromyšlený a není dobře připravený. „Samo ministerstvo financí má o něm pochybnosti,“ do­dal.

Podle serveru svobodneforum.cz Andrej Babiš využívá data z EET. Registrovaní podnikatelé už dostávají e-maily z Agrofertu, které si rozhodně nevyžádali. Pokud tedy na e-mailové adresy registrovaným podnikatelům začnou chodit newslettery s Vodňanským kuřetem, je jasné, že soukromá data byla zneužita. Takový e-mail už potvrdil jeden z podnikatelů na Facebooku.

„Přátelé, rád bych se s vámi podělil o takový zajímavý poznatek ohledně EET. Minulý týden jsem se přihlásil a najednou na e-mail, který jsem do systému zadal, mi začaly chodit nabídky na jídlo, třeba vodňanská kuřata a kachny… Myslíte, že už blbnu, nebo je to cílené sbírání informací a používání k využití pro pana Babiše a jeho firmy?“ píše.

Související články

Další články