Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zdravotní expert Cikrt nekompromisně: Je třeba zavést očkování i pro malé děti

Tomáš Cikrt
Zdroj: foto se svolením Tomáše Cikrta
ROZHOVOR

Počty pozitivních případů covidu se neúprosně zvyšují a někteří lidé se začínají bát, jak bude vypadat tento podzim. Zavaří nám vir stejně jako loni?

Tomáš Cikrt: Očkujme i malé děti

„Když budeme zodpovědní a vir nás něčím nepřekvapí, může se to zvládnout lépe, s menší vlnou. Očkoval bych i malé děti,“ říká šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt, který býval i mluvčím někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

S lékaři o viru hovoří dnes a denně, a tak má názor naprosto jasný: pomůže jedině překonat strach z očkování.

Myslíte si, že nás na podzim s covidem čeká opět velký průšvih?

„Podle mě nás nečeká tak velký průšvih, jako nás postihl loni, ale záleží na tom, jak budeme zodpovědní. Podle toho bude velký. Nikdo v současnosti neví, jak moc jsme promoření. Všechno jsou to jen spekulace. Ale je to docela zásadní věc.“

Úmrtí snad bude méně

Pokud ale promořenost populace bude vysoká, měli bychom zažít klidnější průběh podzimu a zimy?

„Promoření může být vysoké a pak v kombinaci s očkováním na tom můžeme být podobně jako Británie, která má vyšší procento proočkovaných, ale nižší promořenost. Tam se ukazuje, že přestože stoupají pozitivní případy, počet hospitalizací a úmrtí se drží v celkem rozumných mezích. A to je ten hlavní rozdíl proti předchozímu roku. Když ještě trochu pohneme s vakcinací, úmrtí i hospitalizací by mělo být podstatně méně, řádově míň.“

Přesto byste asi nedoporučil, aby občané rezignovali na všechna opatření.

„Základní věci by měli lidé stále dodržovat, tedy roušky v uzavřených prostorech, rozestupy, hygienu. Tohle vše by mohlo aspoň výrazně omezit dávku, kterou dostanou, pokud přesto onemocní.“

Celostátní lockdown už ne

Zatím máme čísla malá.

„Tím bych se úplně nechlácholil. Mají určité zpoždění. Teď určitě začnou růst a pozitivních případů může být hodně. Jen těch hospitalizací a úmrtí nečekám tolik. V tom bych byl mírný optimista. Ta vlna nejspíš bude mít slabší důsledky. Ale je třeba to sledovat a kdyby se to zvrhlo, bude třeba přitvrdit opatření na úrovni místních lockdownů.“

Na co dalšího by se podle vás mělo dát pozor?

„Hlídal bych děti. I když jich je s covidem málo, přesto je to může poškodit a mohou z toho mít i dlouhodobé následky. Úplně bych to nepodceňoval.“

Vlastní imunita nestačí

Říkal jste, že by bylo dobré zvýšit proočkovanost. Řada lidí se ale nenechá přesvědčit.

„Je třeba se očkovat a je potřeba znovu a znovu vyvracet všechny mýty s tím spojené. Není pravda, že si všichni vystačíme se svou imunitou, nebo že je lepší to prodělat. Není to lepší. Nikdo z nás neví, jestli zrovna jemu covid nezpůsobí dlouhodobé potíže nebo neublíží ještě víc. To nikdo nemůže předem vědět. To není dané jen tím, kolik vám je, kolik vážíte. Každý má úplně jinou imunitní reakci a o spoustě věcí ohledně covidu ještě nemáme dostatek informací.“

Očkování malým dětem nic neudělá

Takže podle vás není radno situaci podněcovat.

„Já bych očkoval i děti, a to i ty malé. Očkování jim nic neudělá. Co se o něm tvrdí, to jsou všechno bludy. Statisticky je pravděpodobnost toho, že očkování dítěti ublíží, stejně nízká, jako že nyní půjdete ven, uklouznete a praštíte se do hlavy. A že to někoho skoro bolí nebo že má téměř horečku? Že mu chvíli trne ruka? To přece není nic proti tomu, jaký má očkování efekt.“

Ale očkování nefunguje stoprocentně.

„Ano, ale jde hlavně o to snížit covidu manévrovací prostor. Vakcína stoprocentně přenosu nebrání, i tak má na to ale určitý efekt. Kdo tvrdí, že nemá, tak opět tvrdí bludy. Navíc očkování předchází riziko hospitalizací a úmrtí, prudce ho snižuje. Já bych už začal s třetí dávkou, ‚rval bych to‘ do seniorů.“

Nesmysly se šíří i mezi zdravotníky

Proč tolik starších odmítá očkování?

„Jsou jednak zblblí tím, co se o očkování píše, taky je to otázka dostupnosti. Když to dostanou na zlatém podnose, tak snad někteří přijdou. Je ale třeba víc propagace a vyvracení oněch mýtů. Musíme jim jít aktivně naproti s mobilními týmy, obesílat je, zvát je na očkování. Bohužel hlouposti šířené mezi seniory se dostávají i mezi mladé nebo dokonce i mezi zdravotníky.“

Čtvrtá dávka v Izraeli

Co říkáte na úvahy, že by se třetí dávka neměla dávat všem, jen těm, kteří mají už prokazatelně oslabenou imunitu? Nemůže jim očkování ublížit, když budou mít dostatečně silnou buněčnou imunitu?

„Nevím, v odborné literatuře jsem nic takového nečetl. Že by třetí dávka působila nějaké komplikace, které nesouvisí s ničím jiným, o tom nemám žádné informace. Víme ale, že ochrana vyprchává, je proto dobře obnovit úroveň očkování. Z jiných očkování víme, že to funguje. Třeba bude nutné mít i čtvrtou a pátou dávku, možná už žádnou další, to se uvidí. Ten virus ještě takhle dobře neznáme. Ale namnožení protilátek není nic proti ničemu. Nejsou mi známa žádná rizika. Izrael někde přistupuje už i ke čtvrté dávce. Také to tam řádí, ale zdaleka nemají tolik mrtvých, jako jsme měli my. To je to nejpodstatnější, o co by nám mělo jít: abychom nepřicházeli zbytečně o životy.“

Seniory mohou vyděsit případy, kdy se mluví o tom, že očkování ublížilo.

„Lidé si to strašně pletou. Jedna věc jsou hlášení události po očkování. To jsou ale skutečně jen takzvaná podezření. Ale opravdu prokázaných událostí je naprosté minimum. Na to, že jsou to stovky milionů dávek, tak je to zanedbatelné. A když došlo k nějakým úmrtím u seniorů, tak šlo o lidi, kteří byli na hraně mezi životem a smrtí a umřeli by tak jako tak. Vždy je třeba vážit rizika a přínos a zde ho u vakcín vidím zcela jednoznačný.“

Lék na covid? Možná nikdy

U většiny nemocí se farmaceutické firmy snaží najít hlavně lék, zde zatím aplikujeme jen jakousi brzdu smrti či těžkého průběhu. Bude jednou skutečný lék?

„Máme antivirotika. Některá vir zasáhnou tak, že nad ním zvítězí, jiná ho oslabují. I při léčbě se podávají léky, které snižují množství viru nebo jeho vylučování. Ale u covidu ještě nemáme a možná ani nikdy mít nebudeme zázračný lék, který podáme a covid přestane. U těch virových nemocí to tak není. Vir je tak jednoduchý organismus, že pro nás je jednodušší bojovat s něčím složitějším, kde je víc mechanismů, na které působit. Když máte bakteriální infekci, můžete bakterii zničit obal, jádro a podobně. Ale virus je tak primitivní, že se na něj strašně těžko vyzraje.“

V USA jsou špitály plné neočkovaných

Jak si vysvětlujete, že covid zase tak řádí v USA, kde mají opět přeplněné nemocnice?

Covid není jen medicínská, ale i společenská záležitost. V USA to znovu propuklo hlavně v jižních státech, kde si s tím nedělali moc těžkou hlavu, kde to guvernéři brali na lehkou váhu. Ve Spojených státech víc než jinde na světě platí, že se nyní pobyt v nemocnicích týká v drtivé většině neočkovaných.

V některých místech je tam proočkovanost menší a nějaké ohnisko epidemie tam může vzniknout. Zároveň je možné, že ve Státech se děje něco, s čím my se teprve potkáme. Ten virus je nevyzpytatelný a stále nás překvapuje. Věda ho stále nemá pod kontrolou a nezná všechny jeho vlastnosti, aby se daly říkat absolutní pravdy. Proto je třeba být opatrný víc, než by asi bylo nutné.

Ale spíš si myslím, že to tak nebude, že to vyplývá z toho, jak fungují jednotlivé státy. Při všem nadávání má Evropa dost dobrou proočkovanost.“

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy