Ruská síla v Praze: Malou Moskvu tvoří 28 domů Kremlu včetně sídla gestapa
Celkem osmadvacet nemovitostí patří Ruské federaci v prestižní pražské čtvrti Bubeneč. Kromě velvyslanectví tu mají kostel, bytové domy, vily nebo obchodní zastoupení. Podívejte se do naší fotogalerie.
O Rusko a vše kolem něj je kvůli tvrzení vlády a tajných služeb o tom, že dva ruští agenti stáli za výbuchem muničnícho skladu ve Vrběticích, v poslední době velký zájem.
Možná někoho překvapí, že si Rusové spojení s ambasádou v Praze vůbec nežijí špatně. Využívají majetku, který byl především nashromážděný po druhé světové válce. Asi proto některé domy dodnes nejsou zkolaudované.
Gestapo, Sověti i Rusové
Samotné velvyslanectví je známo především díky jedné ze čtyř vil, které si nechal postavit někdejší úspěšný židovský bankéř Friedrich Petschek. Od něj si ji ještě před druhou světovou válkou koupila rodina Popperových. Jako židovský majetek ji však zabavili nacisté a během války tu mělo jedno ze svých sídel gestapo.
V roce 1945 si tehdejší Sovětský svaz vilu vybral za sídlo svého velvyslanectví a od té doby se již nic nezměnilo.
Tehdejší prezident Edvard Beneš ji tehdejším vlastníkům, kteří z republiky před nacismem utekli na poslední chvíli, sebral dekretem a jako důkaz díků ji věnoval sovětským osvoboditelům.
Soud o miliardu
Příbuzní původních majitelů se kvůli tomu ještě v roce 2015 soudili o odškodnění, chtěli miliardu korun po českém a ruském státu. Z dohledatelných záznamů to ale vypadá, že neuspěli.
V Bubenči a Dejvicích vůbec je ruská stopa znát už dlouhodobě. Za socialismu zde bydlela i řada sovětských vojenských pohlavárů, takže tu vyrostly i bytové domy nebo školy. Vše je většinou v okruhu několika desítek metrů, rusky hovořící občané se z tohoto státu ve státě, jakési malé Moskvy v Praze, nemusí vůbec hnout.
Ruská federace podle webu Hlídacípes.org vlastní také budovy v Karlových Varech či Brně a rozlehlé rekreační středisko u Sázavy či rekreační objekt na Moravě.