Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Recenze filmu Zbožňovaný: Poslední snímek v kariéře Jiřího Bartošky je událost, ostatní české komedie strká do kapsy

Plakát filmu Zbožňovaný režiséra Petra Kolečka.
Zdroj: Se souhlasem Bioscopu
+ Dalších 5 fotografií
GLOSA

Jiří Bartoška (74) hraje hlavní roli ve filmu Zbožňovaný a samotný film bude taky zbožňovaný. Na to bych vsadil krk. Recenze od člověka, který opovrhuje většinou novějších českých komedií.

Jediní fajn byli Vlastníci

Ze snímků z českých luhů a hájů mám tradičně osypky. A zvlášť vůči takzvaným českým komediím, které jsou často spíš přehlídkou české malosti a trapnosti. Tolik v kinech populární Ženy v běhu pro mě bylo absolutní utrpení, předchozí Bartoškův snímek Teorie tygra mě vůbec nebavil.

Za posledních mnoho let zpátky si vlastně vybavuju jen jednu komedii, která mě nadchla: Vlastníci.

Zbožňovaný pobaví a dojme

Do sledování Zbožňovaného jsem se tedy se svými předsudky musel hodně nutit. Nakonec jsem ve třetině musel uznat, že „ono to vůbec není blbé“, pak jsem se párkrát dost zasmál a konec prožíval s přiblblým, lehce dojatým úsměvem.

Film je o záletném pediatrovi, kterému se rapidně změní život po odchodu do důchodu a především po jedné zásadní příhodě, kterou nebudu prozrazovat, ale zcela ovlivní další děj a dostane ho do situace, kterou by si žádný chlap nechtěl zažít. Diváci s ním budou soucítit, divačky mu budou problémy od srdce přát.

Jiří Bartoška zakončuje kariéru

Zbožňovaný asi nebude vyhrávat České lvy a nepostaví se po bok Pelíšků. Taková legenda z toho nebude, televizní trvalkou se ale nejspíš stane.

Pro ty, kteří už v životě něco zažili, to je skvělý snímek. Opravdu pobaví, ale s přesahem, že člověka donutí zamyslet se nad prchavostí života, zbytečností vynášet ve vztazích kategorické soudy, když jsme na světě tak krátce a stát se může cokoli. Ale pozor: není to sice žádná prvoplánová řachanda, ale také ne existenciální film pro diváky ČT Art. Toho se nemusíte bát.

Jiří Bartoška se překvapivě ve filmu neobjevuje tolik, jak by se čekalo, ale prostoru předvést i tak trochu jiný druh svého herectví měl dost. Když na obraze promluvil, i když jsem nikdy nebyl jeho „zanícená fanynka“, stejně mě hřálo u srdce. Ten pán prostě charisma má jako málokdo a umí ho využít i v drobné domácí názorové potyčce.

Je to velmi důstojné zakončení jeho dlouhé filmové kariéry.

Největší hvězda? Zuzana Kronerová

Ale absolutní hvězdou filmu je zhrzená manželka, kterou hraje Zuzana Kronerová. Jak ta se umí tvářit, jak slovy i pohledy vyjádřit, co si myslí, to se jen tak nevidí.

Potěší i poměrně tragickokomická role Ivany Chýlkové a Jiřího Langmajera. Ano, ten snad hraje ve všech filmech současnosti, ale tady mi vůbec nevadil.

Štěpán Kozub téměř vládne všem

Nenápadnou, ale velkou hvězdou, která si pro sebe ukradla část filmu, je populární Ostravák Štěpán Kozub. Je prostě krásně divný a srandovní, jak ho mají jeho obdivovatelé nejradši. Ale mohl dostat ještě víc prostoru na úkor své filmové partnerky Petry Hřebíčkové, která kdyby ve filmu nebyla, asi by se nic nestalo. Nehraje špatně, to vůbec, ale ostatní mají mnohem výraznější role.

A když už jsem u té kritiky: jistá taneční scéna jako by byla ve filmu navíc a Taťjana Medvecká taky, její figura neměla tolik místa, aby do filmu zapadla.

Petr Kolečko boduje

Film přes pár nedokonalostí perfektně drží, je přesně tak „hovadský“ a „kreténský“, jak sliboval jeho autor Petr Kolečko, autor legendárního seriálu Most!, jehož zvláštní schopnosti prostě z bijáku čiší. Zahláškuje, i zvážní tam, kde je potřeba. Je to „kolečkovina“ jako z manuálu.

Za mě velmi solidních 70 procent, výš už jít nemůžu, tam patří osudové jako Forrest Gump a podobně. Kdyby ale všechny české komedie byly aspoň takhle dobré jako Zbožňovaný, přestal bych se jim bránit.​ Dokud je ale většinou budu považovat za třicetiprocentní zbytečnosti, nepolepší si u mě.

Úspěch v kinech?

Uvidíme, jak si film povede v kinech. Na to, jak je nacpaný hvězdami, jak vtipný a dobrý je, by před covidem proti dřív zmíněným Ženám v běhu měl mít aspoň milion a půl diváků. V dnešní době bude úspěch pětina, ale věřím, že až bude premiéra na České televizi, budou padat rekordy.

Názor autora se nutně nemusí shodovat s názorem redakce.

Související články

Další články