Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Obdivuhodná mravní síla dcery Josefa Laufera: Odmítá rezignovat, lékaři nehýří optimismem

Zdroj: Showpix.cz
+ Další 3 fotografie
Zdraví

Dcera zpěváka Josefa Laufera (81), který loni po dlouhé měsíce skončil v umělém spánku, ukázala obrovskou lásku k tatínkovi, když eXtra.cz oznámila, že ať si říká kdo chce, co chce, i kdyby byl kousíček naděje, nevzdá se myšlenky na to, že by se táta opět jednou zvedl a odešel s ní domů. Je to vůbec medicínsky možné?

Josef Laufer: Co mu je?

O konkrétním zdravotním stavu otce Ester Lauferová nehovoří, lékaři obecně už dřív ale varovali, že i po ukončení dlouhodobého umělého spánku v takových případech často dochází k vegetativním stavu.

Jde o to, že pacient často samovolně dýchá (někdy ne), není v bezvědomí, ale nevnímá. V podobných případech se tři měsíce po netraumatickém poškození mozku (například vlivem zástavy oběhu) označuje vegetativní stav za permanentní (trvalý).

Ester Lauferová: Dojemná péče

Jestli je to i případ miláčka části českého a slovenského publika Josefa Laufera, to netušíme, podle některých odborníků se to ale dá do jisté míry i dle prosté analýzy slov dcery očekávat.

„Tátovi kupuju muziku, objednávám mu různou hudbu. A hodně mu čtu. Třeba i v angličtině, protože čeština, i když tu strávil většinu života a mluví skvěle česky, není jeho první jazyk. Zkouším to různě. Česky mu pak vyprávím také novinky v mém životě,“ popsala pro eXtra.cz dcera Laufera.

„Pořád tam je šance. A dokud je, je naší povinností pro to udělat maximum. Někdo by řekl, že šancí už by byl jen zázrak, ale podle mě stojí za to bojovat,“ pevně věří Ester.

Lékaři: Chvála rodině, ale…

Podle oslovených lékařů jsou taková péče a víra pro pacienta i rodinu důležité.

„Ukazuje to velkou mravní sílu, velkou lásku k pacientovi. Jedna věc je, že statisticky u takto velmi dlouho trvajícího apalického syndromu, navíc po několikaměsíčním umělém spánku u člověka vysokého věku, prognóza obecně spíše řekněme vysoce nepozitivní, druhá věc je, že pacient je lidská bytost, žádné číslo v tabulce,“ upozorňuje redakcí eXtra.cz oslovený lékař, který s ohledem na citlivost případu nechtěl zveřejnit své jméno.

„Netvrdím, že je velká šance, že se pan Laufer skutečně plně zotaví, ale i takové případy, byť jich není příliš, jsou v odborné literatuře popsány. A i péče rodiny tomu může výrazně přispět,“ přidal.

Nedobré zprávy?

Jiný doktor, který pracuje přímo s podobnými pacienty, sice jako fanoušek obrovsky drží Josefu Lauferovi palce, ale rovnou říká, že šance v těchto stavech skutečně nebývají nejvyšší.

„Podle popisu dcery to želbohu vypadá, že se za víc než rok nic nezměnilo, což z medicínského hlediska obvykle nebývá dobrá zpráva. Je určitě moc dobře, že rodina to nevzdává, nicméně ta doba se lékařsky považuje za přeshraniční.

Nemohu hovořit o pacientovi, u něhož neznám zdravotní dokumentaci, ale v takových případech by se návrat do normálního života opravdu rovnal zázraku. Mnohem obvykleji tento stav beze změny bohužel trvá různě dlouhou dobu až do úplného konce,“ tasí se svými zkušenostmi.

Podle něj po tak dlouhé době rodina ocení i péči zdravotníků. Hrozí proleženiny, a pokud je člověk ve vegetativním stavu nemá, je to známka toho, že o něj v nemocnici pečují na jedničku.

Péče o vegetativní pacienty

„O takové pacienty se dnes už umíme postarat. Pro blízké je důležité vědět, že to zdravotníci s jejich rodinnými příslušníky nevzdávají a dostává se jim po celou dobu hospitalizace ta nejlepší možná péče,“ dodal doktor.

Přes všechny skeptické prognostické názory ale fanoušci i rodina Josefa Laufera doufají, že právě u něj k onomu zmiňovanému zázraku skutečně dojde a bude jim zase rozdávat radost, když už ne opět zpěvem, tak aspoň spokojeným žitím v kruhu nejbližších.

Související články

Další články