Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Ladislav Potměšil očima nejlepšího kamaráda: Hýřili jsme a dělali pubertální fóry. Byl citlivý a chybí mi

Jiří Klem a Ladislav Potměšil na snímku z roku 2007.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
PŘÁTELSTVÍ

I když okolí Ladislava Potměšila (†75) dlouho dopředu vědělo, že se schyluje k nejhoršímu, odchod populárního herce jeho blízké zdrtil. Mezi ty nejbližší patřil celý život kolega herec Jiří Klem (77). Jak na zesnulého přítele vzpomíná?

Ladislav Potměšil je navždy v srdci

„My se s Láďou znali už od školy. Na divadelní fakultu jsem nastupoval v roce 1962, on o dva roky později. Jako kolega a kamarád na něj budu vzpomínat, ale nejen to, už navždycky ho budu mít zapsaného v srdci. Chybí mi,“ začal své vyprávění pro eXtra.cz herec s nenapodobitelně charismatickým hlasem Jiří Klem (dlouholetý hlas TV Nova, český Darth Vader ve Hvězdných válkách).

„Po škole jsme spolu strávili víc než dvacet let ve společném angažmá v Realistickém divadle. Bylo to přátelství, které nedokázaly nahlodat žádné různé názory na stejné věci, ani žádná ideologie. Bylo z materiálu, který je vzácnější a pevnější než zlato a diamant. Takových přátel má člověk při velkém štěstí jenom tolik, že je spočítá na prstech jedné ruky,“ popisuje smrtí přítele dojatý umělec, který byl po sametové revoluci kritizován za přílišnou angažovanost v prorežimních dílech.

Jiří Klem: Byl citlivý a statečný

Ladislav Potměšil byl skvělý kluk. Na někoho působil jako liďák ze Žižkova, což on plnokrevný Žižkovák byl, ale byl hlavně nadaný velkou citlivostí a empatií. Proto to taky byl tak dobrý herec s širokým rejstříkem. Skvělý byl například v psychologicky těžké hře Arthura Millera Pohled z mostu, ale zvládal i komediální věci. Měl i velký cit pro druhého a pro kolegialitu. Patřil mezi ty, kteří měli statečnost, přijít a podat ruku nebo se omluvit, když to bylo třeba. Dokázal zahodit za hlavu jakoukoli zášť nebo spor a už se k tomu nevracel,“ vychvaluje zesnulého kamaráda Klem.

„Měl velký smysl pro humor. A jako mladí jsme samozřejmě spolu také hodně hýřili. Oba jsme kouřili a dělali jsme si navzájem pubescentní fóry, že jsme si jako by omylem odklepli popel do vína nebo do panáka. A Láďa nás kolikrát oddělal na jevišti tím, co byl schopný si vymyslet za legrace a realizovat to s naprosto vážnou tváří,“ vysekl Potměšilovi poklonu.

Jiří Krampol: Chodil po rukou

S tím se dobře znal i Jiří Krampol (83). „Byl to výborný kluk. Byl strašně pohybově nadaný. Po rukou chodil úplně stejně dobře jako po nohou. Hlavně zamlada jsme byli kamarádi, pak jsme spolu dělali několik filmů, třeba hezké filmy Oáza nebo Dvě věci pro život. Tam jsem ho prosil, aby mi šel za svědka, ve skutečnosti jsem byl za svědka zamlada já jemu,“ prozradil eXtra.cz Krampol.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy