Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Duhové doručování: Česká pošta podpořila homosexuály, ředitel je hrdý jako nikdy jindy

Zdroj: Se souhlasem České pošty
+ Další 2 fotografie
ROZRUCH

Česká pošta na Facebooku zveřejnila status, kterým se hrdě přihlásila k podpoře průvodu Prague Pride a na 400 poštách začne rozdávat duhové balíky. Na sociálních sítích to vyvolalo strašný poprask, ale generální ředitel firmy Roman Knap je z podpory LGBT naprosto nadšený.

LGBT na pranýři

Mnoho obyvatel republiky má i třicet let po revoluci stále problém s LGBT komunitou. Řada lidí si například myslí, že by měli být její příslušníci zalezlí doma a neměli by svou sexualitu nijak dávat najevo, na což se jim z druhé strany dostává odpovědi, že heterosexuálové polibkem partnerky na veřejnosti tu svou najevo dávají stále, takže by se neměli pohoršovat ani polibkem muže s mužem nebo ženy se ženou.

A do situace, kdy to ve společnosti vře i kvůli řešení zákona o manželství pro všechny, přišla Česká pošta s kampaní na podporu této menšiny. Bude mít určitou dobu duhové logo na sociálních sítích, vyrobila duhové balíky a přihlásila se k tomu, že odmítá jakoukoli diskriminaci.

To u řady kritiků LGBT vyvolalo bouři.

Česká pošta a balíky

Někteří lidé píší, že Česká pošta ani neumí doručovat zásilky, takže by se měla věnovat spíš tomu než podpoře Prague Pride a LGBT vůbec, ale s tím ředitel státního podniku nesouhlasí.

Ředitel: Menšiny podporujeme

„Česká pošta je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi, máme téměř 27 tisíc zaměstnanců. Díky této velikosti jsme extrémně různorodí. Chceme říci našim stávajícím i budoucím zaměstnancům, že jako velká, společensky zodpovědná firma nikterak nediskriminujeme menšiny. Každý je u nás vítán. A tohle byla jedna z příležitostí to vyjádřit,“ řekl v DVTV šéf České pošty Roman Knap.

„Říkáme, jaké jsou naše hodnoty. Mezi ně právě patří podpora menšin a žádná diskriminace kohokoli. Některé hodnoty je třeba šířit,“ je přesvědčený.

I na České poště dochází k diskriminaci

Podle něj je třeba, aby se na podobný přístup upozorňovalo, přestože české zákony diskriminaci automaticky zakazují.

Znám konkrétní případy zaměstnanců České pošty, kteří se s diskriminací či šikanou potýkali. Poskytujeme jim pomoc. V české společnosti není automatické nediskriminovat, proto je třeba o tom mluvit. Budujeme konkrétní firemní kulturu, aby byly rovné podmínky pro všechny,“ říká.

Někteří odpůrci homosexuálů a dalších sexuálních menšin poštu rovnou označují za podporovatele politického aktivismu, ředitel nicméně i tak diskusi vítá.

„Proč nás nekritizujete za vozíčkáře?“

„V rámci společenské odpovědnosti podporujeme věci jako Run for Help pro lidi, kteří ztratili končetinu a chtějí se zase vrátit do společnosti. A tady nikdo neřekne: ‚Proč to děláte, vždyť máte jen doručovat balíky!‘ nebo ‚Proč podporujete lidi, kteří skončili na invalidním vozíku?‘ To nikdo nerozporuje. Lidé, kteří ztrácí končetiny a potřebují podporu, asi nikoho netrápí. LGBT je zkrátka víc diskutované téma, mediálně zajímavé, tak se tím lidé zabývají,“ snaží se pochopit kritiky.

„Statistiky jednoznačně ukazují, kolik LGBT mladistvých utíká z domova, uvažuje o sebevraždě, sebepoškozují se, kolik učitelů se bojí říct, že jsou homosexuálové, aby se proti nim skupina rodičů neohradila, že jsou pedofilové a ohrožují jejich děti, i když to tak v reálu není. Toto povědomí je ve společnosti hluboce zakořeněno,“ popisuje další z věcí, které vedení České pošty vedly k přihlášení se k hrdé podpoře LGBT.

Z kritiky je nadšený

„Nejsem zklamaný, jsem nadšený. Rozvířili jsme společenskou diskusi. Má smysl snést několik desítek tisíc negativních reakcí, ale zaměstnancům a lidem, kteří mají něco společného s Českou poštou, řekli, že za nimi stojíme a že v nás mají oporu. Touto aktivitou nikomu neubližujeme, ale někomu můžeme pomoci,“ dodal Roman Knap s tím, že kritiky je mnohonásobně víc než pochval a že přímo na Prague Pride státní podnik nedal ani korunu.

Související články

Další články