Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Ebola + Islámský stát? To je kombinace tak strašlivá, že o ní snad ani nechcete číst

Ebola + Islámský stát? To je kombinace tak strašlivá, že o ní snad ani nechcete číst
Zdroj: Twitter, oficiální zdroj
+ Další fotografie
Biologické zbraně jsou pořádné svinstvo. Když se dostanou do spárů šílenců z Islámského státu, máme za dveřmi armageddon. Nejhorší na té představě je to, že nemusí jít o fantazírování. Tajné služby prověřují, zda zabijáci z IS náhodou nemají smrtící virus už k dispozici.

Britské ministerstvo obrany dostalo úkol s nejvyšší prioritou. Zjistit, zda existuje reálná možnost, že vrazi z Islámského státu se zmocní smrtící eboly a virus použijí jako biologickou zbraň.

Vojáci a agenti na plné obrátky rozjeli tajný program, který má za cíl zjistit, jestli je ebola vhodná na plošné zabíjení tisíců nevinných lidí a zda by tento virus dokázali izolovat a použít také džihádisté na severu Iráku a Sýrie.

Britský list The Guardian oslovil odbornici na biologické zbraně, doktorku Filippu Lentzosovou. Ta se snaží veřejnost uklidnit. Zabijáci z Islámského státu prý rádi vidí následky svých činů okamžitě, kdežto ebola má poměrně dlouhou inkubační dobu a napadené kosí s časovou prodlevou.

Epidemii eboly se stále nedaří zastavit. Nejhorší situace je v Libérii a v Sierra Leone. Ebola zde zabila cca devět tisíc lidí. V zemích panuje chaos a vyvézt smrtící virus z ohniska šíření by nebylo vůbec těžké.

Jenže zaútočit pomocí eboly na více lidí najednou už je složitější. Kmeny eboly sice zabíjejí s účinností, která se blíží někdy až 80 procentům z počtu nakažených, ale přenos není tak jednoduchý. To už je prý výhodnější použít antrax, který se pro teroristy hodí lépe.

Filippa Lentzosová připomíná, že člověk nakažený ebolou za svůj život nakazí průměrně další dva, kteří s ním přijdou do bezprostředního kontaktu. Ebola není naštěstí tak nakažlivá jako obyčejná chřipka, uklidňují se odborníci.

Jenže pak je tu ještě možnost, že by se právě chřipka a ebola zkombinovaly v jeden smrtící organismus. Takový virus by zabíjel jako ebola a šířil by se rychle a jednoduše jako rýma. Víra, že si s touto možností nikdo nepohrává, je naivní.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy