Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Tadeáš Zelenka

Nejnovější kauzy

Džíny slaví 146 let: Víte, na co jsou ty malé cvočky na kapsičkách?

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Džíny slaví
Džíny nosíme skoro denně, ale moc toho o nich nevíme. Třeba to, proč jsou na kapsách takové malé kovové knoflíčky. Odpověď musíme hledat hodně daleko v minulosti, někdy kolem roku 1880. Jinak 20. května slaví džíny výročí. Před 146 lety získali patent na pracovní kalhoty krejčí Jacob Davis a obchodník Levi Strauss. Tehdy ještě nikdo netušil, jaký kult se zrodil.

Právě na konci 19. století se džíny staly ikonickou záležitostí. V Americe je nosili kovbojové i dělníci. A tenkrát ještě lidé neměli plnou skříň oblečení. Když se něco rozbilo, tak se to opravilo. Ne vyhodilo jako dnes.

Jacob Davis byl krejčí ze San Francisca. Všiml si, že k němu často chodí muži s roztrženými kapsami. Tenkrát se totiž džíny nosily pomalu jako dnes montérky. Přemýšlel, jak by podobným problémům zabránil. Nakonec si řekl, že kapsy bude nejlepší upevnit kovovými cvočky.

Takový vynález si chtěl dát patentovat, ale neměl na to prostředky. A už vůbec ne na to, rozjet výrobu takto upravených džín ve velkém. A tak požádal v té době největšího výrobce džín, společnost Levi Strauss o pomoc.

A knoflíčky jsou na džínách dodnes, i když už se v těchto kalhotách dávno nedělají tak náročné práce jako kdysi.

Související články

Další články