Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Kobe Bryant koronavirus Čína Počasí

Nejnovější kauzy

Džihádista zabíjel v Londýně, na svobodu se dostali i jeho komplicové

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
teror v londýně
 • Devět džihádistů plánovalo bombové útoky na londýnskou burzu a další cíle, v roce 2012 je soud všechny poslal do vězení.
 • Patřili do nepojmenované teroristické buňky inspirované Al-Káidou. Sedm z nich už pustili na svobodu.
 • Mezi nimi byl i Usman Khan, jenž v pátek zabíjel v Londýně a policisté ho zastřelili.
 • Trest si odpykávají už pouze dva z nebezpečných džihádistů, přičemž jeden z nich se do vězení vrátil po propuštění za jiný trestný čin.
 • Londýn po pátečním teroristickém útoku pohltil strach, v ulicích hlídkují zvýšené počty policistů. Uman Khan, který pobodal několik lidí a dva z nich usmrtil, byl teprve před rokem propuštěn z vězení.

  K trestu odnětí svobody byl odsouzen v roce 2012 za plánování bombových útoků. Jenže v tom nebyl sám, společně s ním chtělo rozpoutat v zemi peklo dalších osm džihádistů. Portál dailymail.co.uk přinesl znepokojivou zprávu, ve vězení totiž sedí už pouze dva z nich.

  Khan se z žaláře dostal v prosinci loňského roku, společně s ním i Muhammad Šáhdžahán a Nazam Husajn. Volní jsou i další čtyři komplicové, a sice Omar Šarif Latif, Hurukanth Desai, Abdul Malik Miah a Shah Muhammad Rahman.

  Poslední dva za mřížemi

  Jediným z džihádistů, který si stále odpykává původní trest, je Muhammad Moksudur Choudhury. Ve vězení je i poslední komplic Mohibur Rahman, jenomže ten už byl propuštěn a znovu ho uvěznili v roce 2017 za plánování teroristického útoku na vojáky.

  Podle britských médií je nejasné, z jakých důvodů byli džihádisté propuštěni sotva v polovině trestu. Londýňany informace pochopitelně znepokojila, premiér Boris Johnson předčasné promíjení trestů považuje za klíčový bezpečnostní problém. Jak ho chce vyřešit, ovšem neuvedl.

  Související články

  Další články