Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Džihádista zabíjel v Londýně, na svobodu se dostali i jeho komplicové

Džihádista zabíjel v Londýně, na svobodu se dostali i jeho komplicové
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
teror v londýně
Devět džihádistů plánovalo bombové útoky na londýnskou burzu a další cíle, v roce 2012 je soud všechny poslal do vězení. Patřili do nepojmenované teroristické buňky inspirované Al-Káidou. Sedm z nich už pustili na svobodu. Mezi nimi byl i Usman Khan, jenž v pátek zabíjel v Londýně a policisté ho zastřelili. Trest si odpykávají už pouze dva z nebezpečných džihádistů, přičemž jeden z nich se do vězení vrátil po propuštění za jiný trestný čin.

Londýn po pátečním teroristickém útoku pohltil strach, v ulicích hlídkují zvýšené počty policistů. Uman Khan, který pobodal několik lidí a dva z nich usmrtil, byl teprve před rokem propuštěn z vězení.

K trestu odnětí svobody byl odsouzen v roce 2012 za plánování bombových útoků. Jenže v tom nebyl sám, společně s ním chtělo rozpoutat v zemi peklo dalších osm džihádistů. Portál dailymail.co.uk přinesl znepokojivou zprávu, ve vězení totiž sedí už pouze dva z nich.

Khan se z žaláře dostal v prosinci loňského roku, společně s ním i Muhammad Šáhdžahán a Nazam Husajn. Volní jsou i další čtyři komplicové, a sice Omar Šarif Latif, Hurukanth Desai, Abdul Malik Miah a Shah Muhammad Rahman.

Poslední dva za mřížemi

Jediným z džihádistů, který si stále odpykává původní trest, je Muhammad Moksudur Choudhury. Ve vězení je i poslední komplic Mohibur Rahman, jenomže ten už byl propuštěn a znovu ho uvěznili v roce 2017 za plánování teroristického útoku na vojáky.

Podle britských médií je nejasné, z jakých důvodů byli džihádisté propuštěni sotva v polovině trestu. Londýňany informace pochopitelně znepokojila, premiér Boris Johnson předčasné promíjení trestů považuje za klíčový bezpečnostní problém. Jak ho chce vyřešit, ovšem neuvedl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy