Jeden z teroristů, který o víkendu zabíjel v Londýně, dříve pracoval pro tamější metro. Informoval o tom Daily Mail.

Khuram Butt měl přístup do servisních tunelů pod budovou parlamentu. Nyní se ukazuje, že jeho role mezi britskými islámskými radikály byla výrazná. Zřejmě byl členem sítě, kde jsou radikální myšlenky na denním pořádku. Sám Butt žil podle tvrdých pravidel islámu. Nerad se bavil se ženami, nikdy s nimi přímo nechtěl mluvit. Nosil tradiční plnovous a muslimy, kteří vousy odmítali, nazýval bezvěrci a pouštěl se s nimi do bitek.

Vyšetřovatelé nyní potvrdili, že byl napojen na džihádistu Mohammeda Siddique Khana – tento islamista 7. června 2005 bombovým útokem zabil v Londýně 52 civilistů.

Den před londýnským masakrem si Butt na svém WhatsApp účtu změnil profilovou fotku na textový obrázek s citacemi koránu stejně tak, jako použil jednu citaci pro popisek svého profilu: Věru, že se strastmi úleva přichází – Korán 94:6). Nikdo ale nepředpokládal, co se Khuram chystá provést.

Otec dvou dětí se narodil v roce 1990 ve městě Jehlum v Pákistánu v provincii Janhab. Tato oblast je známa vojenskou podporou pro britskou armádu a přezdívá se jí „Země mučedníků a vojáků“ nebo také „Město vojáků“. Když vypukl konflikt v Sýrii, chtěl z Británie odejít bojovat, ale rodina mu to nakonec rozmluvila.

Je až k nevíře, kolik toho o něm bezpečnostní složky věděly a nezasáhly. Podle vyjádření bezpečnostních složek nebyl dostatek důkazů, podle kterých by se dalo předpokládat, že Butt plánuje nějaký útok…