Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Dycky Most! Městu zakázali vánoční trhy, tak teď mají zimní farmářské a jedou dál

Vánoční trhy: V Mostě fungují dál. Přejmenovali je na farmářské
Zdroj: Město Most
opatření vlády

Svérázným způsobem si s aktuálním zákazem vánočních trhů poradili v Mostě. Rozhodli se je přejmenovat na "Zimní farmářské trhy". Na ty se totiž vládní zákaz nevztahuje. Primátor vládní restrikci považuje za "hloupé rozhodnutí omezující pohyb lidí na čerstvém vzduchu, zatímco o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob". Informoval o tom na stránkách města.

Rozhodnutí ze čtvrtka, kdy se vláda rozhodla zakázat všechny vánoční trhy po celé republice ze dne na den, překvapilo mnoho lidí. V Mostě na severu Čech si však s nastalou situací poradili po svém. Tamní vánoční trhy se rozhodli přejmenovat na "Zimní farmářské trhy". Takové označení jim umožňuje trhy provozovat dál, protože se na ně zákon nevztahuje.

"Vrchnost z Prahy nám Vánoce neukradne"

Vedení města vysvětluje, proč se k tomuto kroku rozhodlo: "Tímto rozhodnutím došlo mimo jiné k omezení služeb v oboru pohostinství a zrušení vánočních trhů. V Mostě si přitom trhovci teprve včera vyzvedli klíče od stánků, které se měly v nadcházejících čtyřech týdnech stát jejich denní provozovnou. Navezli nakoupené zboží za nemalé finanční prostředky a ani na chvíli si nepřipouštěli, že by „vrchnost z Prahy“ mohla vydat rozhodnutí, kterým se pokusí ukrást lidem už druhý rok nejkrásnější svátky v roce," uvádí se na stránkách města.

Do celé akce se podle všeho vložil sám primátor Mostu Jan Paparega: „Budeme spolu s kolegy hledat možnosti, jak trhy zachovat. Takto hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu, zatímco o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob v uzavřeném prostoru, je pro nás nepřijatelné. Každý, kdo má svých všech pět pohromadě, přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ uvedl primátor.

Bude farmářská diskotéka?

Na sociálních sítích už se mezitím mostecký způsob zachování vánočních trhů stal předmětem vtipů i komentářů: "Dycky Most!," odkazuje na známý seriál komentující Štěpánka. "A bude i zimní farmářská diskotéka?" ptá se pro změnu David. "Chci vidět tradičního mosteckého farmáře. kroj, obuv, značku traktoru," píše zase Martin. "Možná by se to dalo oplotit a říkat tomu supermarket, případně vánoční hobbymarket," nabízejí další. Část lidí ovšem s rozhodnutím provozovat dál trhy tímto způsobem nesouhlasí: "Jojo. Přesně tohle vychcané čecháčkovství zrovna teď potřebujeme," myslí si David.

Zda se podobným způsobem budou inspirovat i další města, není jisté. Zrušení vánočních trhů ve čtvrtek kritizoval na svém Facebooku i pražský primátor Zdeněk Hřib. "Rozhodnutí vlády o zrušení konání venkovních vánočních trhů doslova ze dne na den je nehorázné vůči všem provozovatelům trhů i samotným stánkařům, kteří si zboží mnohdy zakoupili na úvěr. Je neskutečné, že je nechali ty stánky i postavit a teď je budou nutit je zase zbourat. Vláda musí nabídnout adekvátní finanční kompenzace všem stánkařům," uvedl Hřib.


Související články

Další články