Určitě si pamatujete na to nepříjemné zjištění, když se ukázalo, že drogerie DM jede dvojí ceny – jedny pro německý trh a druhé pro Česko.

Veřejnost byla v šoku. Češi nechápali, proč by za stejné výrobky měli platit výrazně více, než za kolik se dají sehnat v Německu. Zvlášť, když životní úroveň obou národů je zcela rozdílná.

Vedení drogerie DM se pak celou kauzu snažilo nějak oficiálně vysvětlit (tehdejší vyjádření najdete ZDE) a Češi na internetu vyhrožovali, že budou DMko bojkotovat.

To se psal květen a zdálo se, že český spotřebitel zná svou cenu a že se už nechce nechat vodit za nos.

A tak jsme se v redakci eXtra.cz rozhodli, že si uděláme v Německu nákup, abychom zjistili, zda vedení DM postup vůči českému zákazníkovi nějak přehodnotilo. A rovnou můžeme sdělit, že se nic nezměnilo.

Nakupovali jsme v německých Drážďanech a při pohledu na účtenku nám bylo velmi smutno. Tohle srovnání cen prostě bolí.

Oslovili jsme tiskové oddělení drogerie DM a chtěli vědět, proč jsou ceny v ČR a v Německu tak odlišné. Tady je odpověď.

„Hlavním faktorem, který ovlivňuje prodejní ceny, je odlišná situace na českém a německém trhu. Konkrétním důvodem rozdílnosti cen je zejména různá výše obratu v poměru na jednu prodejnu dm, která pro dm Česká republika vyznívá více než třikrát méně výhodně. Zabývali jsme se také porovnáním cen dm značek a dle našich statistik jsou ceny dm značek v Německu v průměrně jen o 4,2 % nižší než v České republice. Srovnávat ceny jednotlivých produktů proto může být zavádějící. I když se ceny mohou lišit, kvalita dm značek je totožná s kvalitou produktů prodávaných v Německu a nebo například v Rakousku. Do rozdílnosti prodejních cen u dodavatelů jiných značek, než privátních značek dm, se také navíc promítá rozdílná výše nákupních cen pro jednotlivé trhy," uvedl pro eXtra.cz manažer komunikace Jiří Peroutka.

Nyní vám ukážeme, kolik zaplatíte za nákup v drogerii DM v Německu a kolik v České republice. Podívejte se na velké srovnání cen.

Máte podobné zkušenosti s nákupem v zahraničí? Narazili jste na jiné ceny? Na jiné složení výrobků? Ozvěte se nám na adresu redakce@extra.cz.