Dohromady zemřelo přes 3000 lidí a všech 19 únosců. Na základě útoků poté Amerika vyhlásila „válku terorismu“ a vojáci vyrazili do Afghánistánu zlikvidovat buňky al-Káidy a bojovat proti Tálibánu. Útok takového rozsahu se v médiích rozebíral měsíce, někde dokonce roky a vzniklo plno zajímavých teorií. Některé konspirace dokonce tvrdí, že Američané útok zorganizovali sami. Tady jsou ty nejzajímavější teorie.

1. Pád Dvojčat byla řízená demolice

Jak je možné, že jedno z Dvojčat šlo po nárazu letadla ihned k zemi, zatímco druhé hořelo 8 hodin v kuse a zůstalo stát? O tom dodnes polemizují vědci a architekti po celém světě. V respektovaném magazínu Europhysics News Evropské fyzikální společnosti dokonce vyšel článek čtveřice fyziků o tom, že všechno nasvědčuje řízené demolici. Tedy tomu, že někdo do mrakodrapu umístil bombu, která se aktivovala v moment, kdy do ní narazilo letadlo.

Podle vědců jsou nosníky v mrakodrapech postavené tak, aby podobný náraz vydržely. A to i když se jedná o letadlo. Pád budovy prý vypadal přesně tak, jako kdyby byl odborníky naplánován a do klíčových prostor byly umístěny výbušniny. Budova prostě padala jako domeček z karet. A kdo mohl mít zálusk na tragédii tak děsivého rozměru?

Spekuluje se o ekonomických záměrech. Před 11. 9. probíhaly podivné obchody na burze. Světové obchodní centrum bylo rodinou Rockefellerů prodáno pouhých 7 týdnů před atentátem. Tenhle klan patří mezi nejbohatší lidi světa. Zajímavé je, že to byli právě milionáři z této rodiny, kteří si pár dní před útokem počínali na burze tak, že počítali s poklesem akcií. Celkově byl zaznamenán šestinásobný nárůst obchodů, který počítal s poklesem akcií.

2. Ropa, ropa, ropa

Podle dalších teorií je za vším ropa a přístup k ní. Vláda si chtěla před obyvateli a světem ospravedlnit vojenskou invazi do Afghánistánu a Iráku, kde jsou největší naleziště. A tak zinscenovala útoky. Do všeho se prý měla vložit i CIA, která podle některých zdrojů sama cvičila piloty letadla. Podle některých teorií mělo být 11. září být jen taková zkouška.

Teroristé byli na palubě letadla, ale nad stroji převzali kontrolu američtí agenti a na dálku je dovedli tam, kam potřebovali. S touhle teorií přišel Alex Jones. Ten navíc tvrdí, že al-Káida se k útokům nikdy nepřihlásila, pouze je schválila.

3. Sjednocení lidí a nové uspořádání světa

CIA, FBI, prezident George Bush… Ti všichni prý o útoku věděli dlouho dopředu. Proč tehdejší prezident reagoval tak pomalu a podivně? Tenkrát četl ve škole pohádku, když mu zprávu o útoku pošeptal jeden z členů ochranky. Bush se usmál a několik minut dál seděl s knihou. Tohle podle konspiračních teoretiků znamená, že měl radost, protože všechno dopadlo tak, jak si představoval.

Zvláštní jsou i informace o pádu třetího letadla na Pentagon. Vlastně je nejpodivnější to, že žádné informace nejsou. Z místa nebyla v médiích jediná fotka a podle svědků byla díra po nárazu v budově na letadlo příliš malá. Spíš měla vypadat jako řízená střela.

A k čemu by byl vládou naplánovaný útok s tisíci obětmi? Amerika zažívala krizi a bylo potřeba obyvatele sjednotit a dám jim viníka jejich problémů – Talibán, al-Káidu a vůbec všechny teroristy z Afghánistánu. Tomu měla pomoci manipulace s médii a zamlčování opravdových problémů, které tou dobu trápily zemi.