Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Dvojčata Martina Koloce po nechutném útoku: Je to ponižující, ale nenecháme se odradit, řekla pro eXtra.cz

Dvojčata Martina Koloce po nechutném útoku: Je to ponižující, ale nenecháme se odradit, řekla pro eXtra.cz
Zdroj: Buggyra Racing
+ Další 2 fotografie
rallye Dakar
Už několik dní se řeší konverzace, která probíhala v kabině kamionu Aleše Lopraise na Rallye Dakar. Mužská posádka slovně napadla dvě nezletilé dcery Alyyah a Yasmeen dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů Martina Koloce. Narážky byly nejen rasistické, ale i sexistické. Odradilo to dívky od závodění?

Mě už potřetí stojí ocas… Hele, černoška z Roudnice jde vpravo,“ řekl Loprais svému týmu. „No, jedna je docela plochá a sjízdná, ta druhá ne,“ dodal mechanik Pokora. Video s touto nechutnou konverzací se ihned objevilo na oficiálních stránkách Lopraisova týmu.

Šestnáctiletá dvojčata, která mají tmavší plet po mamince, se poprvé o celé kauze dozvěděla ze zpráv. Bylo to pro ně šokující. „Byly jsme překvapeny, že se něco takového může stát zrovna na tak velkém, světově známém eventu, jako je Rallye Dakar. Je to ubohé a ponižující,“ řekla Yasmeen pro eXtra.cz.

Není to však poprvé, co se setkaly s rasismem. „Stalo se nám to v Česku v minulosti už několikrát. Například když jsme byly s maminkou nakupovat, tak se na nás lidé posměšně dívali,“ svěřily se dívky pro eXtra.cz.

Dívky čekají na omluvu

Dcery Martina Koloce se s týmem Aleše Lopraise nedostaly po celé kauze do osobní konfrontace. Všechno ohledně videa šel za ně vyřídit jejich manažer, který promluvil s etickou komisí Dakaru.

Loprais sice na svůj Facebook následně napsal něco, co by se mohlo tvářit jako omluva, osobně však za dívkami nezašel. I kdyby se však závodník dívkám omluvil, nic by to na jejich odhodlání bojovat proti tomuto typu chování nezměnilo. „Chceme usilovat za větší rovnoprávnost ve sportu, který by měl být otevřený pro všechny,“ řekly Alyyah a Yasmeen.

To, co se stalo na Dakaru, naštěstí dívky od motosportu neodradilo. Možná právě naopak. „Závodění se vzdát nechceme. Odmalička máme tento sport rády, ať už v televizi, nebo na vlastní kůži. Nenecháme se odradit,“ shodla se děvčata.

Byla by to velká škoda, protože Aliyyah je nejrychlejší ženou v tahačích na světě a sestra Yasmeen je úspěšná při závodech na okruzích.

Světlá stránka letošního rallye

Navzdory neomluvitelnému Lopraisovu chování si dívky z letošní rallye odnesly i pár pozitivních zkušeností. „Bylo úžasné prožít Dakar na vlastní kůži, vnímat celou atmosféru. Sledovat úspěchy závodníků a práci techniků, kterým jsme mohly občas pomoci.“

Letos byly dívky akreditované na pozici mechanika. Asistovaly na autě Josefa Macháčka, sledovaly data a sbíraly zkušenosti. To, co se tentokrát naučily, za dva roky na Dakaru využijí. Budeme jim držet palce.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy