Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Dvě tváře hollywoodské hvězdy Joan Crawford: Okouzlující herečka a zlá matka posedlá čistotou

Okouzlující, ale i šílená Joan Crawford.
Zdroj: Facebook/pinterest.com
+ Další 3 fotografie
Jedna z největších hvězd zlaté éry Hollywoodu Joan Crawford by právě dnes oslavila své narozeniny. Jak vlastně žila tahle kráska, která sice působila jako vyrovnaná žena, ale ve skrytu duše byla velmi nešťastná?

Joan Crawford se narodila do chudé rodiny v Texasu jako Lucille Fay LeSeur. Vztah jejích rodičů se rozpadl dříve, než se narodila, což poznamenalo její dětství, kdy měla několik tatínků. Matka jí a jejímu bratrovi Halemu domů přivedla postupem času hned tři.

Nelehké dětství

První otčím, Henry Cassin, pracoval v divadle a Joan tam bral často s sebou. Jednoho dne si ale pro Henryho přišla policie a byl obviněn ze zpronevěry peněz v divadle. Ačkoliv jej soud očistil, Joanina matka se s ním rozvedla. S dětmi se odstěhovala do Kansas City, znovu se vdala, ale třeli bídu s nouzí, a tak musela Joan vydělávat. Častokrát i na úkor školní docházky. Věděla, že takhle žít nechce.

Začala chodit na univerzitu, ale nakonec školu vzdala a rozhodla jít si za svým snem – tancem. Jako tanečnice účinkovala v kočovných divadelních společnostech a rozhodla se dobýt Hollywood. Úspěchu prý obětovala téměř vše – seznamovala se s vlivnými muži, rozšiřovala okruh známých lidí a údajně si přivydělávala i účinkováním v pornografických filmech. Tato domněnka ale nebyla nikdy potvrzena.

Rychlý vzestup slávy a psychické potíže

Ve 30. letech její sláva soupeřila s proslulostí jejích kolegyň Grety Garbo a Normy Shearer. Joan dostávala role těžce pracujících mladých žen, jejichž příběhy byly za Velké hospodářské krize dobře přijímány. Postupně se stala jednou z největších hollywoodských hvězd a také jednou z nejlépe placených žen v USA.

Diváci ji milovali, kolegové ji ale považovali za vyšinutou. Po psychické stránce totiž nebyla zcela v pořádku. Měla odpor ke špíně, ruce si myla každých deset minut, nikdy nekouřila cigaretu z krabičky, kterou otevřel někdo jiný a v hotelích si před zabydlením do pokoje vycídila celou koupelnu.

Adopce dětí a smutný konec života

Vdaná byla celkem čtyřikrát, žádné z manželství nebylo moc šťastné. Děti mít bohužel nemohla, a tak se rozhodla si je adoptovat. Stala se náhradní matkou pěti dětem, jedno z nich ale musela vrátit biologické matce, která si na ně začala dělat nárok. Kromě toho ji úřady podezíraly z obchodování s dětmi – čtyř z pěti z nich totiž adoptovala v době, kdy nebyla vdaná, což se v tehdejší době nesmělo. K potomkům se prý ale nechovala vůbec hezky. Nedovolovala jim například mluvit, když chtěli něco říci, museli ji poprosit o svolení.

Postupem času herečka začala propadat alkoholu, k mnoha lidem chovala nenávist a jí samotnou přestávali mít lidé z branže rádi.

V roce 1955 se provdala za šéfa společnosti Pepsi Cola Alfreda Steela. Ten ale po čtyřech letech manželství zemřel na infarkt a Joan ho poté nahradila ve vedení firmy.

V posledních letech života herečku potkala artritida a rakovina prsu. Byla k sobě velmi kritická, a tak se rozhodla stáhnout se do ústraní. Zemřela 10. května 1977 ve svém bytě v New Yorku na infarkt.

Související články

Další články