Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Dvě muslimky opustily v Praze střední školu, stěžují si na diskriminaci. Co jim kdo provedl?

Dvě muslimky odešly ze školy poté, co jim bylo zakázáno nosit hidžáb.
Podle informací je to ale zástupný problém, nechtěly plnit výukový plán.
(Ilustrační foto)

Je to první případ v České republice, střední zdravotnická škola se rozloučila se svými dvěma muslimskými studentkami poté, co jim bylo dle jejich slov zakázáno nosit hidžáb do školy. Podle zpravodajství České televize se už na školu chystá žaloba za diskriminaci.

Podle pětadvacetileté Nasry a třiadvacetileté Zelminy si je zavolala ředitelka školy a oznámila jim, že nemohou do výuky chodit v hidžábu. Nasra opustila školu ještě týž den, co do ní nastoupila, druhá muslimka v ní vydržela jen dva měsíce a pak také odešla, protože to neodpovídalo její víře, chodit do školy bez šátku.

„Nošení pokrývek hlavy podle školy zakazuje školní řád. Asi bychom neobhájili, aby tady děti seděly v kapucích, kuliších a učitelé chodili v kloboucích. Společenské chování je dáno takto, takže pokud tady někdo chce dobrovolně studovat, tak si myslím, že by se měl přizpůsobit,“ uvedla ředitelka pro Českou televizi.

Jenže podle ředitelky a spolužáků dívek je tohle jen zástupný problém, dívky se rozhodly k odchodu hlavně proto, že nechtěly plnit výukový plán. Jednak byl na škole povinný tělocvik, kterého se nechtěly účastnit, a hlavně střední zdravotnická škola má povinné praxe v ústavech a v nemocnicích, kde žáci přicházejí do styku s pacienty, a bylo proti víře obou dívek, aby se dotýkaly mužských pacientů.

Nedávno se podobný případ stal v Německu, kde základní školu musela opustit muslimská dívka, která se nechtěla účastnit povinných hodin plavání a tělocviku, a tak narušovala výukový plán.

Mohlo by vás zajímat

Další články