Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Dvě laboratoře s nebezpečnými viry: Smrtící koronavirus prý unikl z jedné z nich, tvrdí teorie

Zdroj: pixabay.com
+ Dalších 10 fotografií
koronavirus
Oficiální informace hovoří o tom, že se pandemie koronaviru rozšířila z tržnice s mořskými plody v čínském městě Wu-chan. Někteří jsou ovšem přesvědčeni o tom, že vir unikl z wuchanské laboratoře. Této teorii podle Daily Mail věří i řada předních britských politiků. Analýzy vědců z Číny, Austrálie nebo Spojených států zatím ale toto tvrzení vyvrací.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že se zákeřný koronavirus začal šířit z wuchanské tržnice, kde se člověk nakazil od zvířete. Analýzy vědců z Číny, Austrálie nebo Spojených států za tímto tvrzením také stojí. Najdou se ovšem tací, kteří zastávají teorii, že vir unikl z jedné z tamních laboratoří.

Zejména v Británii pracují s teorií úniku koronaviru z laboratoře. Člen krizového štábu premiéra Borise Johnsona řekl Daily Mailu: „Stále platí, že původ nákazy je zoonotický“, což znamená, že se přenesl ze zvířete na člověka, nevylučují ale ani hypotézu, že originálně pochází z wuchanské laboratoře.

„Jedná se o podložená alternativní vysvětlení původu nákazy. Nemůže to být náhoda, že se koronavirus SARS-CoV-2 objevil ve městě, kde je laboratoř, která zkoumá koronaviry. Tento fakt nelze přehlížet,“ řekl následně politik, který chtěl zůstat v anonymitě.

Přímo ve Wu-chanu se totiž nachází Institut virologie, který patří mezi nejnebezpečnější na světě. Navíc se laboratoř nachází pouhých 16 kilometrů od tržnice. Na začátku pandemie místní média informovala o tom, že virus mělo z laboratoře vynést několik virologů, kteří se zašpinili od infikované krve.

Druhá laboratoř ve Wu-chanu se nachází jen 5 kilometrů od tržnice a jedná se Centrum pro kontrolu nemocí, kde se mělo provádět testování na zvířatech. Americký národní zdravotní institut udělil výzkumný grant Wuchanskému institutu virologie ve výši 3,7 milionu dolarů.

Laboratoř je předmětem několika konspiračních teorií, které tvrdí, že právě tam se nachází prvotní zdroj nákazy koronavirem. Institut měl testovat koronavirus právě na netopýrech. Podle těchto teorií mohli někteří nakažení netopýři uniknout a rozšířit virus.

Související články

Další články