Dvě Češky odjely do Sýrie zjistit, jak vypadá válka proti Islámskému státu
Markéta Kutilová i Lenka Klicperová patří mezi zkušené novinářky, které do rizikových oblastí jezdí pravidelně. Markéta Kutilová pobývala například v Demokratické republice Kongo nebo na Haiti Podobné zkušenosti má za sebou i Lenka Klicperová.
Nyní se novinářky vypravily do Sýrie, aby zde sledovaly, jak vypadá boj proti Islámskému státu Také se pokouší mapovat české stopy v Sýrii.
"Chceme ukázat, jak válka ovlivňuje životy zdejších lidí, jak bojují proti Islámskému státu. A aby si lidé dokázali představit, odkud ti lidé prchají," uvedla Klicperová pro Blesk.cz.
Klicperová a Kutilová se pokusí zmapovat osudy lidí, kteří bojují proti džihádistům z IS Jsou to lidé, kteří v daleké Sýrii stráží i náš klid tady v Evropě Jsou to hrdinové, kteří brání naši svobodu, aniž bychom si to tady v klidném Česku zatím uvědomovali.
Navíc dojemné je, že tito lidé často mají vazby na Českou republiku a berou nás jako kamarády.
"Československá stopa v Sýrii – pan Hussejn (vlevo) vystudoval v Praze zemědělku, pan Bahri petrochemii v Bratislavě a zcela vpravo Češka paní Olga, která žije v Sýrii se svým mužem Hussejnem," uvedla k tomuto snímku Kutilová.
Obě novinářky se snaží dokázat, že Česká republika je se Sýrií propojena. Velký hold obě české novinářky vzdávají také kurdským bojovníkům, kteří jako jediná hráz stojí proti radikálům z IS.
Na závěr se nabízí otázka: Je cesta Klicperové a Kutilové nebezpečná? Ano, určitě je. Nebezpečnější ale je sedět s rukama v klíně a čekat, že problémy s IS za nás vyřeší někdo jiný.
Pokud bude celá váha ležet na irácké armádě a Kurdech, tak se problém s IS nepodaří vyřešit. Proti Islámskému státu musí zasáhnout NATO a široká koalice spojenců. Jinak se IS nepodaří zastavit a tím pádem se nepodaří zbrzdit také uprchlickou vlnu.