Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Dvě bomby a slzný plyn v Kapitolu: Zemřeli už čtyři lidé, postřelená žena zraněním podlehla

Dvě bomby a slzný plyn v Kapitolu: Zemřeli už čtyři lidé, postřelená žena zraněním podlehla
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Napětí v USA
"Odcházení" prezidenta Donalda Trumpa (74) se tak docela nevyvedlo. Jeho příznivci na několik hodin přerušili zasedání ve Washingtonu, kde měl Trump potvrdit výsledky voleb, kde podle všeho zvítězil Joe Biden (78). Voliči Trumpa se před Kapitolem setkali nejen se zábranami, které prorazili, ale také s policií. Při střetu s muži zákona zemřeli 4 lidé včetně ženy, která Trumpa podporovala. Policisté měli také co dělat s dvěma výbušnými zařízeními.

Mohlo to být klidné zasedání obou komor Kongresu ve Washingtonu, kde měl Donald Trump jednoduchý úkol, a to potvrdit výsledky prezidentských voleb, které proběhly v listopadu. Trump však odmítá přiznat porážku a stejně tak i jeho příznivci. Stovky se jich sešly před Kapitolem, rozbourali zábrany a někteří se dostali i před zástup policistů. Zasedání bylo přerušeno na několik hodin, znovu však pokračuje.

Zranění, mrtví, zatčení a zneškodnění bomb

Z Kapitolu dostaly bezpečnostní složky všechny demonstranty po čtyřech hodinách. Policisté pak na ty zbylé venku použila slzný plyn a zábleskové granáty, aby je rozehnala. V souvislosti s vtrhnutím Trumpových příznivců zemřeli už čtyři lidé.

Žena, která byla postřelena do hrudníku a odvezena do nemocnice v kritickém stavu, bohužel zraněním podlehla. Byla nejdříve viděna s transparentem s nápisem, že podporuje Trumpa, pak se ozval výstřel a pro ženu jela sanitka. Zraněných bylo několik policistů a jeden skončil dokonce v nemocnici. Podle CNN se vážně zranil jeden z protestujících, který lezl na lešení u západní křídla a spadl z několika metrů.

Strážníci pak zatkli 52 lidí, kteří, alespoň takové počty uvádí šéf washingtonských policistů Robert Contee. Další padesátka zadržených bude mít problém kvůli porušení zákazu vycházení, který byl od půlnoci zaveden starostkou metropole Muriel Bowser. 26 z nich zadržela policie v areálu Kapitolu. Několik lidí bylo zadrženo kvůli nepovolenému držení střelné zbraně.

Policie pak v sídle Celostátního výboru Republikánské strany ve Washingtonu objevila výbušné zařízení, to se jí podařilo bezpečně a řízeně odpálit, jak uvádí deník The New York Times. Šlo o trubkovou bombu. Pak policisté podle CNN našli ještě jedno zařízení v areálu Kapitolu, mělo jít o stejný typ výbušniny.

Znovu o ukradených volbách

Joe Biden měl na vyhrocenou situaci v Kapitolu jasný názor - bezprecedentní útok na demokracii hraničící s pokusem o převrat. "Chaos u Kapitolu není odrazem skutečné Ameriky. Nepředstavují to, čím jsme," dodal Biden. Vyzval také Trumpa, aby své příznivce uklidnil. Ten tak učinil a poprosil demonstranty, aby šli domů. Neváhal opět zabrouzdat do tématu o ukradených volbách.

"Rozumím vaší bolesti," mluvil k republikánům prezident. "Ale teď musíte jít domů. Musíme zachovat mít, musíme zachovat zákon a pořádek," prohlásil Trump s tím, že nemají jeho stoupenci "nahrávat do rukou těch lidí", kteří prý ukradli volby jemu, lidem i zemi. "Běžte domů, milujeme vás, jde výjimeční (...) Vím, jak vám je, ale běžte domů," mluvil prezident ke svým lidem.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy