Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Dva různé koronaviry: Nemoc zmutovala, agresivní forma je přenosnější, hlásí vědci

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
covid-19
Čínští vědci zjistili, že se po světě se šíří dva různé kmeny koronaviru. Vyplynulo to z jejich výzkumu více než stovky vzorků viru. Většina pacientů podle nich trpí tou agresivnější formou nemoci. Na výsledky výzkumu upozornil britský deník Daily Mail.

Vědci z Pekingu a Šanghaje označili dva koronaviry písmeny L a S, přičemž L je agresivnější. Od vypuknutí epidemie se jím nakazilo přibližně 7 pacientů z 10. Typ L je zároveň snáze přenosný než S.

Ačkoliv je koronavirus označený písmenem L agresivnější, je méně rozšířený než S. Silnější příznaky totiž donutí pacienta kontaktovat lékaře dříve, tudíž nemocí nakazí méně lidí.

Mutace viru má spoustu negativ, mezi nimi především ztížení hledání léčby a sledování nemoci. Navíc zvyšuje pravděpodobnost, že se vyléčení pacienti nakazí znovu. Vědci připustili, že vzorků otestovali málo a vzhledem k nově zjištěným faktům bude zapotřebí další výzkum.

Stav nákazy

Koronavirem se po celém světě nakazilo už přes 94 000 lidí. Nemoci podlehlo přes 3 200 osob a vyléčit se podařilo více než 51 000 pacientů. Nákaza už se rozšířila i do Česka, kde bylo ve středu ráno evidováno celkem 6 pacientů.

Související články

Další články