Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Dva roky od úmrtí Věry Čáslavské: Kdo byli osudoví muži fenomenální sportovkyně?

Věra Čáslavská odešla do sportovního nebe před dvěma lety.
+ Další 4 fotografie
Věra Čáslavská, od jejíhož úmrtí dnes uplynou dva roky, byla vynikající sportovkyní, nejúspěšnější českou gymnastkou všech dob i statečnou bojovnicí. Byla ale také obyčejnou ženou, která zažívala velké osobní prohry a pády. A ty zásadní se točily kolem mužů figurujících v jejím životě.

Všichni, kdo měli tu možnost poznat ji osobně, souhlasně tvrdili, že byla neobyčejně silnou i pokornou ženou. Vůli i sportovní nadání Věra Čáslavská pravděpodobně zdědila po tatínkovi, který hrával fotbal za Čechii Louny. Ten prý zásadně ovlivnil její pohled na svět a také její chování. Říkával jí: “Breč, ale v pozoru.”

Odmalička milovala pohyb. Nejprve se nadchla pro bruslení, ale jejím osudovým sportem se stala gymnastika. A byla v ní fenomenální. Na olympijských hrách v Římě získala stříbrnou medaili ze soutěže družstev, v roce 1962 pak zlato na mistrovství světa v Praze a o dva roky později přišel vrchol na olympijských hrách v Tokiu. Tam obdržela tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. A úspěch nekončil. Na OH v Mexiku vyhrála čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Mexiko pro ni ale bylo osudovou zemí i v jiném ohledu.

Během her se Čáslavská provdala za českého reprezentanta v běhu Josefa Odložila. Jejich manželství ale nebylo šťastné a podle mnohých ji poznamenalo snad ještě více než komunistický režim, který ukončil její kariéru, když byla na vrcholu.

Odložil prý velmi těžce nesl úspěch své ženy, kterou navíc podváděl. Legendární gymnastka navíc kdysi přiznala, že byl agresivní. Mnohdy, zejména pod vlivem alkoholu, bil jejich dvě děti. Věra se po dlouhé době strávené po boku despoty rozhodla pro rozvod, ale vysněný klid nepřišel. Bývalý manžel ji pronásledoval a nadával jí. Výhrůžky nakonec ukončila až jeho smrt, u níž byl shodou okolností přítomen i další důležitý muž v jejím životě – syn Martin. Ten byl za smrt otce dokonce odsouzen, ale z vězení se dostal díky amnestii. Čáslavská vždy tvrdě popírala, že by nesl vinu za otcovu smrt.

Slavná sportovkyně na sklonku života zatoužila po tom odpustit svému exmanželovi vše, čím si kvůli němu ona i její děti prošly. Zorganizovala za něj zádušní mši, ale sama skonala několik dnů před jejím konáním. Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016 po dlouhém boji s rakovinou slinivky v pražském IKEMu.

Mohlo by vás zajímat

Další články