Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Dva kluci umřeli, protože personál matkám nerozuměl? Hledání viníka bolí Vietnamce i Čechy

Tragédie na Lhotě. Hledání viníka je bolestivé.
+ Dalších 29 fotografií
Na jezeře Lhota zemřeli dva sedmiletí kluci. Utopili se. Část veřejnosti tvrdí, že matky se dětem nevěnovaly a netušily, kde si hrají. Zda jsou ve vodě, nebo běhají v lesíku. Další lidé tvrdí, že selhal personál, kterým vietnamským matkám nerozuměl, co říkají. "Matky tvrdily, že se ztratily někde po lese. Jako mluvily vietnamsky, takže bohužel," říká ředitel koupaliště. Hledání viníka je bolestivé pro všechny.

Kdo za to může? Selhaly matky, které své děti neohlídaly? Nebo selhal personál koupaliště Lhota. To je otázka, která momentálně rezonuje Českou republikou. Jako kdyby odpověď na tuto otázku mohla chlapcům vrátit životy…

V neděli redaktoři eXtra.cz hovořili s členy vietnamské komunity. Nezdá se, že by rodilí Vietnamci, kteří v neděli dorazili na pietní akt, z tragédie obviňovali personál koupaliště.

„Kluci zlobili a maminky je nehlídaly,“ uvedl jeden starší Vietnamec a pokrčil rameny. Taková tragédie se bohužel stane raz dva. Stává se to Čechům, Polákům, Američanům a stává se to i Vietnamcům… Děti jsou někdy příliš rozverné a matky (otcové, babičky, tetičky…) někdy fatálně nezodpovědné, zamyšlené, zapovídané, unavené…

Na straně druhé část české veřejnosti personál koupaliště obviňuje z pozdní reakce. Personál při hledání chlapců prý zaspal. Navíc negativní roli sehrála také jazyková bariéra.

„Matky tvrdily, že se ztratily někde po lese. Jako mluvily vietnamsky, takže bohužel… Ale ukazovaly nám děti a nelokalizovaly je, neukazovaly nám vodu,“ uvedl pro Český rozhlas ředitel koupaliště Robert Nedvěd.

Házet vinu na matky nic dobrého nepřinese. Do smrti si v sobě ponesou bolestný kříž.

Házet vinu na personál je pro část veřejnosti svůdným lákadlem. Pokud k pochybení došlo, mělo by to odhalit policejní vyšetřování. Nedělní pietní akt se nesl v duchu smíření a odpuštění. Nešlo o výčitky, šlo o bolest. Lidé, kteří se v internetových diskuzích pouští do ostrého odsuzování matek nebo personálu, by se měli zamyslet, zda mají všechny informace a zda by něco na místě tragédie udělali jinak. Pouštět se do tvrdé kritiky za stolem s počítačovou klávesnicí je to nejjednodušší.

Mohlo by vás zajímat

Další články