Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

DUŠIČKY jsou za dveřmi: Vyplatí se zajet na nákupy k sousedům? VELKÝ PŘEHLED

Zdroj: extra,cz
+ Dalších 25 fotografií
Svátek zesnulých
Svátek, při němž vzpomínáme na své nejbližší, kteří už nejsou mezi námi, slavíme 2. listopadu. Na Dušičky se na hroby našich blízkých kladou nejrůznější ozdoby. Mezi ty nejčastější patří věnce. Ty lze zakoupit u nás, ale i u našich sousedů v Německu. Vydali jsme se do Drážďan, abychom zjistili, kde pořídíte tu nejlepší výzdobu v poměru cena/kvalita.

Drážďany jsou coby kamenem dohodil. Dostanete se tam snadno. Autem jste tam za necelé dvě hodiny, stejně tak autobusem. Vlakem trvá cesta nejdéle, ale rozdíl oproti autobusu je maximálně dvě desítky minut. Další podstatnou věcí je, že abyste se do města ve východním Německu dostali, nemusíte být zrovna milionářem. Velký obnos nepotřebujete ani na výzdobu hrobů, které na Svátek zesnulých, lidově řečeno Dušičky, budete shánět.

NĚMECKO

Z autobusového nádraží se dá snadno prokličkovat tím vlakovým, abyste se následně mohli ocitnout v centru Drážďan. Před tím, než tak učiníte, zastavte se právě v průchodu vlakového nádraží, kde narazíte na nikterak přepychové, ale příjemné květinářství s názvem Florizz. Přesná adresa zní Wiener Platz 4, 01069.

Tam pořídíte menší věnce na hrob za 14 – 17 euro. V českých korunách mezi 360 – 440 korunami, což není nejvyšší cena, ale ani nejnižší. V Německu se dá ale narazit na výzdobu daleko krásnější a za lepší cenu.

Věnec pod dvě stě korun pořídit lze

Na stejné adrese o vchod vedle se nachází Lidl. Ani tam na Dušičky nezapomínají. Výzdobu tam můžete koupit za 7 – 9 euro (180 – 230 korun). Pod dvě stě korun dáte za ozdobné větve v květináči. Za věnec už se blížíme k horní hranici. Nejenže jsou obě propriety lacinější než ve Florizzu, jsou ale i daleko hezčí. Takže 1:0 pro Lidl.

V obou obchodech se ale s přílišnou ochotou nesetkáte. Obě jsou to frekventovaná nádražní místa, kde si prodavačky se servisem hlavu nelámou. Rozhodně tomu tak ale není všude.

Pokud se nespokojíte ani s jednou z variant, tak stejně jako my zamiřte do ryzího centra. Tam najdete na Prager Str. 7 neboli hlavní třídě obchod s názvem Depot, kde si můžete vybrat z nespočtu dekorací, což ocení zejména ti, kteří si věnec sami vyrábějí. Balení šišek a jiných propriet seženete za 2 – 3 eura, tedy 50 – 80 korun. Svíčky za lehce přes euro (30 korun) můžete koupit v DM drogerii, a to rovnou po čtyřech.

Luxus za pětistovku

Milovníci stylu a kvality nesmí minout květinářství Blume 2000 na Prager Str. 11. Věnců, ale i ozdobných větví mají opravdu hodně a ze všech dosud předkládaných možností jsou nejkvalitnější a nejlépe vypadají. Menší, ale skutečně přenádherné věnečky seženete za 20 euro, což je lehce přes 500 korun.

Nad cenou nezoufejte. Věnec si koneckonců můžete vyrobit. Hodí se na něj bezesporu i vřes, kterého v Blume 2000 koupíte rovnou 4 ks za 5 euro. Bezmála 130 korun. Za stejnou cenu seženete i malé rozkošné větvičky se šiškou a květem. Paní za pokladnou vám navíc zodpoví veškeré vaše dotazy a nebojí se mluvit anglicky, což je u většiny prodávajících problém. Tenhle obchod se nám opouští těžce, ale musíme o dům dál. O hodně domů dál.

ČESKÁ REPUBLIKA

Vracíme se do České republiky, kde jsme se rozhodli pohybovat zejména kolem Olšanských hřbitovů od stanice metra Želivského až k obchodnímu centru Flora. Důvod byl prostý. Kolem významného hřbitova, kde byly pohřbeny osobnosti jako Jan Werich nebo Jiří Voskovec, bude zboží kvalitní. No. Vskutku jak kde.

Věnce jako z poutě

První květinářství, na které narazíte po výlezu z metra stanice Želivského, je maličký plechový stánek, který vypadá, že spadne. Paní za pokladnou je ale usměvavá a zboží laciné. Nádech luxusu nemá ani náhodou, ale rozhodně je ucházející.

Na plechové mřížce pověšené na zdi posprejovaného hřbitova vidíme věnce za necelých 200 a jeden opravdu velký za 500 korun. Na střeše plechové boudičky pak nalezneme i zlatou střední cestu za 400. „Věnce na Dušičky na sobě mohou mít napsáno ‚vzpomínáme‘, ale rozhodně to není pravidlem. Lze je zakoupit i bez nápisu,“ vysvětluje paní prodavačka skrze malé okénko. Přese všechnu snahu vypadají nabízené věnce jako z pouti. Jiné ozdoby na hrob nemají a my pokračujeme v cestě.

Květinka v Čechách vede

Přesně uprostřed cesty mezi Florou a Želivského se nachází na adrese Vinohradská 2751/155a květinářství s poetickým názvem Květinka. Na rozdíl od ostatních v obchodě jen neprodává, ale zboží v něm i vyrábí. „Na Dušičky si lidé objednávají hodně. Třeba nedávno pán chtěl na hrob tohle,“ ukazuje květinářka na košatý věnec. Menší, ale krásné věnce se u ní pohybují od 195 do 225 korun a jsou přenádherné. Za velký pak zaplatíte necelou pětistovku. Vybrat si můžete se stuhou s nápisem „vzpomínáme“ nebo bez něj.

O kousek dál narazíte na velký obchod s neonovým nápisem DarujKvětiny.cz, kde máte na Vinohradské 2753 na výběr z nepřeberného množství. Ve srovnání s Květinkou ale prostředí působí neosobně a za větší věnce tam necháte přes 500 korun, což je asi nejvíce z navštívených českých květinářství.

SROVNÁNÍ

Opravdu nelze říct, kde je zboží levnější. Záleží na místech. Možná snad v Česku se ceny pohybují a maličko níže, ale rozdíl je skutečně zanedbatelný. Kvalita zboží je o něco málo lepší v Německu, ale i u nás seženete hezkou výzdobu za rozumné ceny.

Pokud budete nakupovat v České republice, vsaďte na Květinku. Za předpokladu, že si vyjedete na výlet, nevynechejte obchod Blume 2000. Záleží ale jen a jen na vás. Zmiňované produkty si prohlédněte ve VELKÉ GALERII

Související články

Další články