Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Duševní nemoci celebrit: Kdo ze slavných démonům podlehl a kdo se s nimi stále pere?

Zdroj: koláž eXtra.cz, foto: Profimedia.cz a archiv
+ Dalších 10 fotografií
galerie
Dnes slavíme Světový den duševního zdraví. Šrámy na duši nejsou viditelné, někdy ale dovedou ublížit víc než fyzická bolest. A proto by měla být duševní hygiena běžnou součástí života, o dnešní době to platí dvojnásob. Koho z celebrit pronásledují duševní potíže, kdo boj s nimi vyhrál a kdo naopak podlehl?

Také mezi slavnými osobnostmi najdeme řadu lidí s duševními chorobami. Peníze ani sláva totiž nemusí přinášet pocit štěstí. V Čechách je to případ známého hudebního skladatele Karla Svobody (†68). Jeho deprese vyústily sebevraždou v roce 2007.

Další slavní, kteří bojovali s bolestí vlastní duše:

  • Petr Muk (†45)

Mezi muzikanty se to úzkostmi doslova hemží. Zpěvák s nezaměnitelným hlasem Petr Muk, kterého shodou okolností navíc proslavil hit od Karla Svobody, zemřel v roce 2010. Bojoval s démony celý život, zaháněl je léky a alkoholem, což se mu stalo osudným. Nešťastnou náhodou se udusil vlastními zvratky.

  • Lady Gaga (34)

První dáma popu Lady Gaga teprve nedávno přiznala, že ji v 19 letech znásilnili. Kvůli tomu trpí posttraumatickou duševní poruchou a bere dlouhodobě léky. Její osud má ale šťastný konec.

„Jsem silná, svou zkušenost budu sdílet se světem, aby byl lepším místem,“ přiznala po svých traumatických zkušenostech Gaga v rozhovoru s Oprou Winfrey. I tuhle slavnou moderátorku potkal podobný zážitek, znásilnili ji v dětství.

  • Chester Bennington (†41)

Talentovaný a charismatický zpěvák kapely Linkin Park Chester Bennington si sáhl na život po úmorných duševních stavech v roce 2017. Často ale v rozhovorech i svých textech zveřejňoval fakt, že je „jeho hlava neuvěřitelně nepříjemným společníkem pro život“. I on přiznal, že byl sexuálně zneužíván.

  • Britney Spears (38)

V poslední době se často mluví o hnutí #freebritney, i popová princezna Britney Spears si prošla psychickými problémy, kvůli kterým měla zůstat v opatrovnictví svého otce. Dodnes není jasné, jak na tom vlastně je.

Bojovníci s depresemi

V Čechách tragicky skončil osud další ze zpěvaček, Ivety Bartošové. Naopak, kdo z depresemi úspěšně bojuje, jsou Martin Preiss, Marek Vašut nebo Richard Müller a Ivana Andrlová.

Ze slavných zahraničních celebrit se s depresemi nebo úzkostmi potýkají například herci Brad Pitt a Jim Carrey, herečky Halle Berry, Cara Delevingne, Dakota Johnson nebo spisovatelka J. K. Rowlingová.

Světový den duševního zdraví

Důležité je v každém případě své problémy někomu svěřit, popovídat si s blízkou osobou, případně zajít k odborníkovi. 10. října slavíme Světový den duševního zdraví. Řada organizací informuje, jak postupovat v případě psychických trablů. V Čechách se můžete například obracet na Linku důvěry zdarma, v Praze na čísle 222 580 697.

Udržovat se v dobré kondici i náladě můžete díky pravidelné, pestré stravě, cvičení, meditaci. Omezení sociálních sítí se v poslední době doporučuje stále víc.

Související články

Další články