Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Důchodkyně, která přežila koronavirus: Neskutečně mi chyběla rodina, připadala jsem si jako prašivá

+ Další 4 fotografie
Důchodkyně Ivana Lněničková patřila k těm, se kterými se koronavirus vůbec nemazlil. Nákaza ji zasáhla náhle a v den, co se o ní dozvěděla, zkolabovala. Musela tak být převezena do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde bojovala o život. Nakonec vyhrála, prošla si ale peklem a i přes kritický stav neustále myslela na rodinu, která jí chyběla. O svůj dojemný příběh se podělila v dokumentu Česko-19, který televize Nova poskytla exkluzivně pro eXtra.cz.

Když Ivana Lněničková při jarní vlně koronaviru dostala zvýšenou teplotu, její dcera neváhala a odvezla ji do nemocnice. "Tam mi řekli, že mám covid, a následně mě pustili domů. V noci jsem pak šla na záchod, měla jsem průjem a na toaletě jsem zkolabovala. Dcera zavolala okamžitě sanitku, přijeli páni v úborech a odvezli mě na Karlák," vzpomíná důchodkyně v dokumentu Česko-19 od TV Nova.

V nemocnici byla připojena na přístroje a několik dní bojovala o život. V jejím věku ji totiž nákaza zasáhla v plné síle a bez zásahu lékařů by pravděpodobně nepřežila. I v takto těžkých časech myslela hlavně na svou rodinu. Manžel Lněničkové totiž musel být také hospitalizován, na rozdíl od ní ale v Thomayerově nemocnici.

Strachovala se o rodinu i manžela

"Procházela mi hlavou část života, s manželem budeme spolu už 53 let. Od rodiny a lékařů jsem o něm měla hodně zkreslené informace. Vlastně jsem nevěděla, co mu je," vysvětluje v dokumentu Lněničková, která tak byla několik dní ve velké nejistotě. Strach měla i o své potomky. "Dcera byla doma v karanténě, protože se o mě starala, když jsem se nakazila. Syn pak byl v karanténě zavřený u sebe doma v kanceláři, aby nešel za dětmi a nenakazil je," řekla důchodkyně.

Lněničkové chyběla i její vnoučata, se kterými se nemohla vidět dlouhé týdny. "Bylo to hodně smutné. Babí a děda je babí a děda. S babí se vaří, s dědou se probírají knihy o historii, které zajímají mou vnučku. Chyběl mi ten kontakt, že se s dětmi můžete pomazlit, že si s nimi pohrajete. To mi scházelo opravdu hodně," přiznala Lněničková.

Na koronavirus se nelze připravit

"Trochu jsem si připadala jak prašivá. Já vím, že bylo důležité, abych se k rodině nepřibližovala, protože se mohli nakazit, ale bylo to hrozné. Člověk si to nedovede představit, dokud to neprožije," popisuje Lněničková v dokumentu hrůzné chvíle. "Je něco jiného o tom číst, než když to prožíváte. Člověk si myslí, že se na to dokáže připravit, ale když to skutečně přijde, tak si s tím neví rady," říká důchodkyně, která z nákazy vyvázla s velkým štěstím.

Mimo lékařů, kteří ji pravděpodobně zachránili život, byla vděčná hlavně své rodině. "Byli jsme s rodinou v telefonickém spojení a hodně mi pomáhali. Bez nich bych to hodně těžko snášela," přiznala Lněničková v dokumentu Česko-19, který odvysílá TV Nova.

Související články

Další články