Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Důchodcům a rodičům přibudou peníze: Penze vzroste o 900, novorozeňata dostanou 300 000!

Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
přilepšení
Špičky hnutí ANO a ČSSD se shodly na tom, že se v příštím roce budou novopečení rodiče a důchodci moci radovat. Penzistům stát přilepší o 900 korun měsíčně, a rodiny, kterým se narodí dítě, se mohou těšit na rodičovský příspěvek 300 000. Na větší obnos se mohou těšit i samoživitelky, jimž bývalý partner nepřispívá na společné dítě, ty dostanou zálohované výživné.

Dohodu potvrdili šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček i premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Dosáhli jsme dohody ve třech oblastech. Valorizace důchodů od příštího roku by měla proběhnout podle návrhu, který představilo ministerstvo práce, to znamená 900 korun. Shodli jsme se na tom, že rodičovský příspěvek stoupne na 300 tisíc korun pro nově narozené děti a shodli jsme se na tom, že od ledna příštího roku zpřísníme podmínky a postihy neplatičů výživného a od ledna 2001 vejde v platnost takzvané zálohované výživné ve svých nákladech nepřesáhne částku 1,2 miliardy korun,“ sdělil Hamáček.

Penze budou podle premiéra zvýšeny o stejnou částku jako tento rok. „My jsme na koaliční radě dosáhli dohody, co se týká rodičovského příspěvku, který by měl platit od 1. ledna 2020 pro nově narozené děti. Domluvili jsme se na zálohovaném výživném. Z hlediska vymáhání výživného je tam dohoda ministerstva spravedlnosti a ministerstva práce a sociálních věcí. Je to zastropováno na 1,2 miliardy. Ještě potřebujeme dořešit detaily, kdy matky samoživitelky mohou požádat o ten příspěvek. A potvrdili jsme důchody ve výši 900 korun, to znamená to je stejná částka jako tento rok,“ řekl Babiš.

Alena Schillerová i další politici za ANO museli ustoupit, původně totiž chtěli, aby penzistům měsíčně na kontě přibývalo jen o 750 korun navíc. Ačkoliv s návrhem zvýšení o 900 korun přišel už před delší dobou Andrej Babiš, byli to nakonec členové ČSSD, kdo na velkém zvýšení trval a kdo na něj tlačil.

K zálohovanému výživnému se pak vyjádřila Jana Maláčová z ČSSD. „Pokud se nepodaří výživné vymoci, tak na zálohované, tedy vyplacené státem, budou mít nárok všechny matky, které mají příjem do výše průměrné mzdy,“ sdělila. „Co se týká rodičovského příspěvku, tak tam bude navýšeno na 300 tisíc od ledna příštího roku, avšak z ústavně-právních důvodů to bude pro nově narozené děti. To znamená, že by to mělo být motivační opatření ke zvýšení porodnosti,“ dodala Maláčová na téma rodičovského příspěvku.

Související články

Další články