Důchodci vyjdou z koronakrize jako vítězové. Víme, proč si udrží růst penzí bez ohledu na ekonomické dopady
Renomovaný ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda má příznivou zprávu pro české důchodce. Zatímco zaměstnanci, živnostníci a podnikatelé mohou pocítit letos na podzim ve své peněžence ekonomické dopady dlouhotrvajících zákazů a omezení kvůli zamezení šíření koronaviru, senioři mohou počítat s tím, co jim vláda slíbila.
Vítězové koronakrize
„Důchodci můžou být poměrně v klidu. Ti budou patřit k vítězům té koronakrize. Nikoli v tom epidemiologickém slova smyslu, kdy patří k nejohroženější skupině, ale v tom smyslu ekonomickém. Protože pro vládu, zejména pro hnutí ANO, představují pilíř politického úspěchu. Je to velmi silná voličská skupina, která si velmi váží a velmi oceňuje, že hnutí ANO citelně navyšuje důchody, a důchodci jsou velmi loajální voličskou skupinou, která nezapomíná,“ řekl Kovanda v rozhovoru pro eXtra.cz.
Připomněl situaci seniorů před osmi lety. „Oni nezapomínají na to, jak se k nim zachoval Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem v době finanční krize, kdy důchodci žili o suchém chlebu a vodě. Tím nekritizuji tehdejší politiku, jen připomínám, že důchodci v té době žili opravdu nuzně,“ zmínil.
„A teď dostali v uplynulých letech tak jako nikdy. Sám jsem s několika hovořil a přiznali, že se nikdy neměli tak dobře jako teď. Babiš to moc dobře ví ze svých průzkumů a bude se snažit si jejich přízeň udržet. Bude se dál snažit o to, aby se navyšovaly důchody, aby se valorizovaly penze,“ myslí si ekonom.
Vyjdou tak důchodci z koronakrize jako vítězové? „Bude to jedna ze skupin, která si udrží svůj stabilní růst a bude se jim dařit zhruba tak, jako by se jim dařilo bez úderu koronakrize,“ odpověděl Kovanda pro eXtra.cz.
V roce 2021 bude průměrný důchod 15 tisíc korun
Jak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), tak i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slíbily, že důchody se zvýší o inflaci a polovinu růstu reálných mezd.
„Ta valorizace bude přes 800 korun podle těch odhadů, které máme,“ řekla v květnu Schillerová. „Já počítám s tím, že dodržíme to, co jsme slíbili, že v roce 2021 budou důchody 15 000,“ dodala.
„Podle těchto propočtů by průměrný důchod měl být 1. ledna příštího roku 15.270 korun,“ doplnila Maláčová.
Nárok na penzi i těm, kdo odpracují méně než 35 let
Dnes se také sešla důchodová komise, která jednala o variantě zkrácení odpracované doby pro získání penze. V současnosti si totiž musí lidé „odkroutit“ 35 let prací, aby měli v budoucnu nárok na starobní penzi. „Dneska jsme z pera ministerstva práce diskutovali návrh změkčení podmínek doby pojištění a případného přiznávání a krácení nároku na důchod,“ uvedla předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová.
Zkrácení povinné doby důchodového pojištění je jedna ze změn, kterou Česku radí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle propočtů by mohlo v Česku přibývat lidí, kteří povinnost odpracovat 35 let nesplní a starobní penzi nezískají. „Dnes ze 100 tisíc přiznaných důchodů ročně zhruba 5000 seniorů a seniorek na starobní důchod nedosáhne. Obavy existují,“ řekla Maláčová.
OECD už v minulosti několikrát doporučila důchodový systém upravit. Radila s odsouváním věkové hranice nástupu do důchodu tak, jak se prodlužuje délka života. Důchodová věková hranice se zvedá každý rok, a to obvykle o 2 měsíce u mužů a o 4 měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet zhruba po roce 2036. Další pomalé odsouvání věku, které by se týkalo dnešních třicátníků či dvacátníků, vláda loni odmítla. Jednat by o tom měl příští kabinet znovu v roce 2024.