Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Důchodci si nejspíš polepší o několik tisíc ročně. Podle Babiše ale záleží na rozpočtu

Důchodci si nejspíš polepší o několik tisíc ročně. Podle Babiše ale záleží na rozpočtu
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
valorizace
Penzisté by mohli měsíčně brát až o 500 korun vyšší důchod. Ročně by si tak polepšili o 6000. Návrh pemiéra Andreje Babiše podpořila jak koalice, tak velká část opozičních poslanců. Podmínkou pro to je, že to umožní rozpočet.

"Důchody budu chtít maximálně možné při rozumném dočasném zadlužení našich rozpočtů v roce 2020 a 2021, které si můžeme dovolit, protože jsme dluh vůči HDP od roku 2014 významně snižovali," řekl Andrej Babiš (65) pro web iDnes. Premiér chce začít rozpočet projednávat s experty a ministryní financí Alenou Schillerovou už příští týden.

Babišův návrh podpořila i koalice a velká část opozice. "Pokud pan premiér navrhuje více, rádi naše seniory podpoříme," uvedl pro iDnes předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Ten už dříve uvedl, že by souhlasil i s jednorázovým vyplacením příspěvku pro důchodce ve výši 5000 korun.

Aktuální zákonná valorizace pro důchodce činí 840 korun měsíčně, s připočtením navrhovaných 500 by pak důchodci brali navíc 1340 korun. Při zohledňení faktu, že je v Česku aktuálně kolem 2,4 milionu penzistů, by důchody vyšly státní kasu na 14,5 miliardy korun. Jedinou překážkou by tak podle Babiše mohl být právě rozpočet.

Vláda proto bude muset sáhnout k úsporám v rámci jednotlivých resortů. Šetřit by musela ministerstva i úřady. "Podporujeme zvyšování invalidních a starobních důchodů. Peníze na to v rozpočtu jsou i bez zadlužování. Stačilo by škrtnout drahé zahraniční armádní akvizice, zrušit inkluzi a přijmout návrh zákona SPD na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými," vyjádřil se pro iDnes lídr SPD Tomio Okamura (48).

Návrh podpořila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ale zároveň připomněla že Česko zažívá nejhorší hospodářský propad v historii a zároveň má rekordní dluh. Chce proto vědět, odkud vláda peníze na důchody vezme. "Další zadlužení jde na vrub vnoučat současných seniorů a ti by jistě nechtěli, aby jejich vnuci měli na bedrech ještě víc dluhů a tím pádem ještě složitější budoucnost," uvedla Pekarová Adamová.

Důchodci v Česku brali ke konci prvního čtvrtletí průměrně 14 397 korun. Od ledna si pak penzisté polepšili o 900 korun, přičemž na důchodech stát letos vyplatí více než 507 miliard korun.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy