Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Důchodci se dočkají jednorázového příspěvku pěti tisíc korun. Vláda se dohodla i na zrušení superhrubé mzdy

Důchodci se dočkají jednorázového příspěvku pěti tisíc korun. Vláda se dohodla i na zrušení superhrubé mzdy
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Důchod
Senioři a invalidní důchodci dostanou v prosinci jednorázový příspěvek 5 tisíc korun. V pátek se na tom shodl premiér Andrej Babiš (ANO) s lídrem ČSSD Janem Hamáčkem. Kromě toho se politici dohodli na zrušení superhrubé mzdy. Lidé, kteří tak vydělávají do 140 tisíc měsíčně, budou nově odvádět daň 15 procent z hrubé mzdy. Ti, kteří si přijdou na více peněz, pak budou danit 23 %.

Příspěvek pro důchodce byl v poslední době hojně diskutovaným tématem a někteří lidé za něj podrobili vládu tvrdé kritice. Například někteří zástupci TOP 09 si stěžovali, že si vláda chce svým tahem koupit seniory. „Není to žádná korupce, žádný úplatek, nemá to nic společného s volbami,“ bránil se Andrej Babiš (65). „Naše vláda má jasný cíl zlepšit situaci důchodců,“ řekl premiér po iDnes.cz.

Stát se zadluží

Podle Babiše ale nejde o příspěvek na roušky, jak částku nazvala ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Ta nedávno zaujala svým kontroverzním výrokem, když se opoziční poslanci ptali, kde na to vláda vezme peníze. "Už mě strašně unavuje ta otázka, jestli si to můžeme dovolit nebo ne, nebo kde na to vezmeme. To je taková hloupá, plytká diskuse, kde na to vezmeme," udivila svým názorem Maláčová.

Ta také původně navrhovala příspěvek 6 tisíc korun, podle ministryně financí Aleny Schillerové by to ale státní kasu vyšlo příliš draho. Už teď je ale jasné, že vláda bude muset brát peníze na dluh. „Budeme se muset dočasně zadlužit,“ přiznal pro iDnes Babiš.

Polepší si čtyři miliony zaměstnanců

Na zrušení superhrubé mzdy se pak ANO a ČSSD shodly ve vládním programovém prohlášení. „Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 15 procent z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně zachováme zavedením sazby 23 procent z hrubé mzdy,“ stojí v prohlášení.

„Náš plán je jasný. Od 1. ledna 2021 rušíme nesmyslný výpočet daně z příjmů ze superhrubé mzdy. Sazby budou dvě. Pro nízko a středně příjmové 15 % z hrubé mzdy. Oproti stávajícímu zdanění ve výši 20,1 % je to snížení daně o čtvrtinu. Polepší si 4 miliony zaměstnanců. Výrazně,“ napsala na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Lidé, kteří berou plat třicet tisíc korun hrubého, tak měsíčně ušetří asi 500 korun. Naopak na tom bude tratit státní kasa. Jak informoval web iDnes, bude to podle Jana Hamáčka znamenat vyšší schodek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy