Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Dubčekův syn promluvil o srpnové okupaci: Táta tehdy neměl na vybranou!

Milovaný a zároveň nenáviděný Alexander Dubček dodnes rozděluje národ. Generální tajemník KSČ patřil k takzvaným reformním komunistům a během pražského jara stál v čele změn, které se tehdy děly. Když 21. srpna 1968 přijely do Československa vojska Varšavské smlouvy, musel se podřídit Moskvě. Politikův syn po letech promluvil, otec prý neměl na vybranou.

Zítřejší padesáté výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy budí vášně už několik dní dopředu. Největší poprask vzbudilo rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana se v tento významný den k událostem roku 1968 vůbec nevyjadřovat. Česká televize tak místo Zemanova odvysílá projev slovenského prezidenta Andreje Kisky.

Na dramatické chvíle po příjezdu sovětských tanků vzpomíná i syn tehdejšího generálního tajemníka KSČ Alexandra Dubčeka. Ten byl představitelem takzvaného komunismu s lidskou tváří a pražské jaro bylo velkou měrou i jeho zásluha. Jeho synu Pavlovi bylo tehdy 22 let a na všechno si dobře pamatuje. Vyjádřil se především k podpisu Moskevského protokolu, který definitivně legitimizoval pobyt varšavských vojsk v Československu.

„Otec šel okamžitě do kanceláře, tam si pro něj přišli, naložili ho do do transportéru a odvezli pryč. Celé ty dny jsme netušili, kde je, ani zda se ještě někdy vrátí,“ vzpomíná Pavol Dubček.

Podpis pod osudný dokument na nátlak hlavy Sovětského svazu Brežněva připojila československá delegace v Moskvě 26. srpna 1968. Odmítl pouze předseda Národní fronty František Kriegel. Otevřela se tak cesta k období normalizace a do čela KSČ se dostal pozdější prezident Gustáv Husák.

Dubček chtěl podpisem především chránit Čechoslováky před krveprolitím. „Otec věděl, že Brežněv čeká na to, že když odmítne podepsat, začne téct krev. Dnes se dobře kritizuje těm, kteří před tím rozhodnutím nestáli,“ uzavřel Dubček mladší.

Mohlo by vás zajímat

Další články