Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Držte si klobouky! Do Česka vtrhne bouře Victorie, přinese s sebou extrémní počasí

Počasí je třeba respektovat. Dodržujte základní pravidla.
Zdroj: Unsplash.com
předpověď
Podle meteorologů dorazí v neděli na naše území další zimní bouře doprovázená velmi silným větrem. Ten by měl v nárazech dosáhnout až 110 kilometrů v hodině. Předpověď varuje před možným výskytem nebezpečného počasí. Velká Británie, kam přijde bouře Victorie už v sobotu, se obává nejhoršího. Mohla by totiž překonat nejintenzivnější severoatlantické bouře v historii.

Bouře Victorie, kterou Britové nazývají Dennis, by měla největší škody napáchat právě na britských ostrovech. Tam podle předpovědí s sebou bouře přinese sníh a záplavy.

Bombogeneze

Vliv na to má tzv. bombogeneze, což je rapidní nebo též explozivní cyklogeneze, tedy extrémně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži. "Nad severním Atlantikem se v tlakových nížích s tímto jevem setkáváme několikrát do roka," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Je to i případ Victorie, která počasí v Česku začne ovlivňovat během neděle. "V neděli odpoledne opět začne na území Česka zesilovat jihozápadní vítr."

Po orkánu Sabine, která v Česku ovlivňovala počasí od nedělního večera do středy, se Evropa dočká už druhé bouře během pár dnů. Podle Honsové to zatím ale nevypadá, že s sebou Victorie přinese silnější vítr než Sabine.

Extrémní výkyvy

I když zatím Český hydrometeorologický ústav nevydal výstrahu, Victorie by s sebou do Česka měla přinést přeháňky dešťové, nad 600 metrů i sněhové. Stejně tak bychom se měli připravit na velmi silný vítr, který bude na horách dosahovat až 110kilometrové rychlosti. V nížinách se pak bude jeho rychlost pohybovat 70 kilometrů v hodině.

Extrémní by měly být i teploty. V Čechách při silnějším větru rtuť na teploměrech vyskočí až na 15 °C. Silný vítr by nás podle předpovědi měl doprovázet i v pondělí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy