Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Druhý den řádění vichřice Sabine: 6 lidí se otrávilo, 2 zemřeli, výstraha prodloužena

Zdroj: HZS Libereckého kraje
+ Dalších 10 fotografií
počasí
Vichřice Sabine se v pondělí přehnala přes Česko, škody jdou do desítek milionů korun. Téměř 300 tisíc domácností bylo bez proudu, energetici ho pomalu zprovozňují, stále si však nerozsvítí desítky tisíc lidí. Silný vítr fouká i v úterý, dopravu stále komplikují vyvrácené stromy, na silnicích si vyžádal minimálně dva životy.
  • Dva lidé v úterý zahynuli na silnicích, na řidiče na Sokolovsku spadl strom, druhý zemřel v Olomouckém kraji po srážce s hasiči.
  • Vyvrácený strom zranil i dvě děti v Praze, po rychlém ošetření je záchranka převezla do nemocnice.
  • Bez proudu bylo až 300 tisíc domácností, stále jich zůstává okolo 42 tisíc.
  • Na přibližně desítce tratí je kvůli silnému větru, který stále fouká, přerušen provoz vlaků.
  • Zejména na dálnicích komplikují dopravu popadané stromy.
  • Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužil výstrahu před silným větrem až do středeční půlnoci. Původně měla trvat jen do úterý, stupeň nebezpečí zůstává nízký.

SITUACI JSME SLEDOVALI ONLINE:

16.00 – Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, naše online reportáž tímto končí. Další zpravodajství o vichřici najdete na eXtra.cz.

15.45 – Vichřice během úterý na Sněžce opět zesílila do rychlosti orkánu, vítr na nejvyšší hoře Česka vál rychlostí větší než 117,7 km/h.

15.34 – S úderem 15. hodiny odvolal ČEZ kalamitní stav ve všech krajích a okresech. Ještě však zbývá obnovit dodávky elektřiny do 12 900 domácností. Na vedení vysokého napětí řeší společnost 80 poruch. Oprava má být hotová do úterního večera.

Na dráty vysokého napětí v Sudoměřicích na Hodonínsku spadla poškozená střecha garáže.

15.15 – Přes Prahu se právě přehnalo intenzivní sněžení. Podle městské policie by obyvatelé metropole i v úterý měli dbát na svoji bezpečnost. „Stále platí, že je přerušen provoz přívozu Císařský ostrov – Troja a že jsou uzavřeny všechny pražské hřbitovy. K jejich znovuotevření by mělo dojít už zítra. Z důvodu vlastního bezpečí se i nadále vyhněte návštěvě lesů a parků,“ uvedli strážníci na Twitteru.

14.51 – Energetici odvolali kalamitní stav na jižní Moravě a Vysočině, platí už jenom v jižních Čechách. Večer už by měl proud fungovat většině dosud poškozeným domácnostem.

14.42 – Veškeré podrobnosti o otravě oxidem uhelnatým v Přibyslavi shrnujeme na eXtra.cz ve článku zde.

14.02 – Vichřice pomohla českým větrným elektrárnám vyrobit čtyřikrát víc energie než obvykle. Namísto méně než jednoho procenta průměrné denní spotřeby tak pokryly procenta čtyři. „Foukalo hodně a podle informací od největších výrobců z celé republiky větrné elektrárny v pondělí vyráběly na 150 až 200 procent průměrné denní únorové výroby,“ řekla Seznam Zprávám předseda Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE).

13.58 – České dráhy informují o aktuálním vývoji na tratích. „Následkem silného větru stále trvá omezení na trati Cheb – Plzeň v úseku Chodová Planá – Planá u Mariánských Lázní. Provoz na trati je přerušen. V úseku Mariánské Lázně – Planá u Mariánských Lázní a zpět je zavedena náhradní autobusová doprava,“ stojí na Twitteru společnosti.

13.25 – Kvůli silnému větru je stále mimo provoz osm železničních tratí. V úseku Golčův Jeníkov – Vlkaneč je poškozeno trakční vedení a vlaky jezdí pouze po jedné koleji, může tak docházet ke zpoždění, upozornily České dráhy.

13.17 – Šestice lidí, která se otrávila kvůli výpadku proudu v přibyslavském hostinci oxidem uhelnatým, není v ohrožení života.

13.12 – Jihomoravští hasiči se nezastaví ani v úterý. „Dnes již 69 událostí kvůli silnému větru. V několika případech došlo k poškození střech,“ informovali na Twitteru. Všechny případy se naštěstí obešly bez zranění.

Poškozená střecha v Jihomoravském kraji.

13.08 – Nebe nad Prahou je od rána jasné, silný vítr ale neustává. Hasiči stále vyjíždějí k případům s ním spojeným.

Situace na pražské Pankráci.

12.36 – Kalamitní stav ve spojitosti s výpadky proudu skončil v Jihomoravském kraji, přesto zůstává přibližně 1000 odběratelů bez elektřiny.

12.21 – Okolo 42 tisíc odběratelů je bez elektřiny. V síti společnosti ČEZ nefunguje proud 23 tisícům domácností, u společnosti E.ON je to 19 tisíc.

12.09 – Situace na železnici se zatím nelepší, informují České dráhy na Twitteru: „Nepříznivé počasí ovlivňuje provoz na železnici i dnes. Aktuálně je zastaven provoz na koridoru Praha – České Budějovice. Vlak Ex 542 zastavil před spadlým stromem. Stejná situace je na trase mezi Chebem a Plzní.“

11.45 – Šest lidí v Přibyslavi skončilo kvůli orkánu Sabine v nemocnici. Když chtěli během výpadku proudu použít elektrocentrálu, otrávili se oxidem uhličitým.

Pondělní nehoda na Sokolovsku, řidič byl na místě mrtvý.

11.41 – Ani v Praze se hasiči stále nezastaví. „Během noci jsme zasahovali u dalších osmi případů v souvislosti se silným větrem. V tuto chvíli evidujeme 305 případů,“ napsali na Twitter.

11.34 – ČHMÚ varuje především před těmito jevy: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

11.28 – Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodlužuje výstrahu před silným větrem až do středeční půlnoci. Nebezpečí zůstává na nízkém stupni. Nárazy větru přesáhnou rychlost 65 km/h.

11.00 – „Situace se pomalu uklidňuje a daří se nám připojovat další odběratele k distribuční soustavě. Aktuálně evidujeme 129 poruch na vedení VN, bez elektřiny je přes 23 tis. odběratelů. Kalamitní stav v některých krajích však stále trvá,“ informovala skupina ČEZ na Twitteru.

10.28 – Jihlavsko, Pelhřimovsko a jižní část Třebíčska v ranních hodinách zasypal sníh, do ulic vyjelo přibližně 35 sypačů, kteří se snaží zprůjezdnit silnice.

10.12 – Situace se ve srovnání s pondělkem uklidnila v Libereckém kraji. „Od dnešní půlnoci jsme vyjeli v souvislosti s výstrahou silného větru celkem k 12 událostem popadaných stromů přes komunikaci. Za včerejší den jsme odbavili 1150 tísňových hovorů,“ uvedli hasiči na Twitteru.

Liberečtí hasiči likvidují vyvrácený strom.

9.55 – Spadlý strom brzdí provoz i na 245. kilometru dálnice D35 ve směru na Olomouc..

9.00 – Středočeský kraj hlásí 10 tisíc domácností bez proudu, v Moravskoslezském kraji nemají elektřinu 3 tisíce odběratelů. Stále platí kalamitní stav.

8.22 – Vrcholu bouře Sabine dosáhla v Česku v pondělí, ale silný vítr nepřestává foukat ani v úterý.

Model ALADIN: maximální nárazy větru.

8.00 – Na 18. kilometru dálnice D10 ve směru na Prahu leží vyvrácený strom a komplikuje dopravu.

Související články

Další články