Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Druhé Velikonoce v karanténě: Jak probíhaly před rokem a co se letos změní?

Čokoládový zajíček s rouškou.
Zdroj: Pixabay.com
HODY HODY LOCKDOWN
Loňské Velikonoce proběhly v nouzovém režimu. Ačkoliv si to tehdy nikdo nedokázal představit, letos je epidemiologická situace neporovnatelně horší. Proto už druhý rok po sobě budou Velikonoce probíhat s omezeními. Jak se liší od loňského roku?

Velikonoce za časů korony

Ministr vnitra Jan Hamáček v rozhovoru pro Novinky.cz upozorňoval, že "Velikonoce nebudou normální". To nás přivádí do stejné situace jako v loňském roce, kdy také nebyly normální. Otázkou je, jestli budou normální příští rok a jestli si vůbec vzpomeneme, jak vypadají normální Velikonoce Pojďme si porovnat, jak to bylo před rokem a jak to bude nyní.

Návštěvy u rodin

Loni bylo doporučeno nestýkat se během velikonočních prázdnin se členy rodiny. Letos navíc nemůžeme ani opustit okres, takže tyhle návštěvy vůbec nepřipadají v úvahu. Velikonoce budou sice až za tři týdny, ale nejen podle Hamáčka se určitě nebude během těchto svátků rozvolňovat. Stále ovšem neproběhla anketa na Twitteru předsedy vlády, takže se možná ještě něco změní.

Koledníci v autech

S omezením pohybu pochopitelně souviselo i to, že mnoho mužů nemohlo jít mlátit ženy pomlázkou. I tak se ale našlo pár, kteří nařízení nedodržovali a svátky slavili tradičně Vzhledem k novým mutacím koronaviru je však koledování mnohem nebezpečnější než kdy dřív, a to pro obě strany. Proto musíme apelovat především na ženy: Pokud by se k vám zatoulal nějaký koledník, neotevírejte mu. Ochráníte tím sebe i jeho.

Deus ex machina

Čáru přes rozpočet udělal koronavirus také křesťanům, kteří se chtěli sejít na tradiční bohoslužbu v kostele. Místo toho doma sledovali online vysílání bohoslužby, což ani zdaleka nemohlo nahradit kolektivní sdílení pocitu viny za Ježíšovo ukřižování. Letos proběhne bohoslužba obdobně, mnoho jich bude také vysíláno v televizi.

Dodržování opatření

Největší změnou oproti loňsku tedy je, že drtivá většina lidí nařizovaná opatření dodržovala. Na ulicích bylo tak vymeteno, že by nebylo možné potkat ani koledníka. Po dlouhém roce více či méně logických příkazů a zákazů je ochota občanů dodržovat opatření mnohem nižší. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace navíc není vyloučeno, že během velikonočních prázdnin proběhne kompletní lockdown. Budeme doufat, že příští Velikonoce už budou konečně "normální" a předchozí dva roky budou jen špatnou vzpomínkou.

Vše podstatné o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty, zajímavosti, jak slaví celebrity…) ➔

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy