Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Druhá vlna nebude! Covid-19 zmizí do Vánoc, řekněte mu sbohem, říká viroložka Peková

Druhá vlna nebude! Covid-19 zmizí do Vánoc, řekněte mu sbohem, říká viroložka Peková
Zdroj: Youtube LeontynkaCZ
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Podle viroložky Soni Pekové už nastala ta pravá chvíle si říct, že to nejhorší jsme už zvládli. Jedna z největších českých odbornic na šíření koronaviru je přesvědčená, že zákeřná nemoc covid-19 do půl roku zmizí.

Mnozí odborníci stále českou společnost varují před druhou vlnou koronaviru, která by podle nich měla dorazit letos na podzim. Soňa Peková to však vidí jinak. "Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili," řekla v rozhovoru pro Novinky.cz Peková. Podle viroložky už jsou Češi z nejhoršího venku a postupně bude i zbytek světa.

Cesty do zahraničí

Dále však společnost nabádá k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty. Co se týče šíření nákazy kvůli cestování, tak si česká odbornice myslí, že je opatrnost na místě.

"Apeluji na Čechy, kteří se vrátí ze zahraničí a budou si připadat i jen trochu divně, ať pracují s tím, že to může být covid-19 a jako první ho vyloučí. Nebudou-li chtít investovat do testu, ať se schovají doma. Ale ať jsou zodpovědní. Ovšem i kdyby to lidé zase přivezli, všichni jsme na značkách, připraveni okamžitě zasáhnout, hygiena, laboratoře, nemocnice."

Konec bude do Vánoc

Peková si myslí, že nemoc covid-19 zmizí. "Troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar. Takže odhaduji maximálně ještě šest měsíců a bude to úplně pryč." Viroložka svůj odhad staví na řadě studií, publikací a závěrů.

Nákaza přes zvíře

Laboratoř, ve které Peková pracuje, prý denně testuje i zvířata. A za celou dobu krize neměli podle jejích slov jediný pozitivní záchyt. "Budeme v testování samozřejmě ještě pokračovat v průběhu roku na žádosti klientů, ale troufám si říct, že zvířat se to vůbec netýká."

VŠE O BOJI S KORONAVIREM NAJDETE ZDE.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy