Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Druhá vlna koronaviru zaplavuje svět. Nečekaně vysoký nárůst řeší dokonce i Švédsko

Druhá vlna koronaviru zaplavuje svět. Nečekaně vysoký nárůst řeší dokonce i Švédsko
Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
Koronavirus
Obávaná druhá vlna koronaviru už pár týdnů trápí Česko. Problémy s rapidním nárůstem nakažených řeší ale i jinde ve světě. V Británii se znovu začínají utahovat opasky a premiér Boris Johnson oznámil, že hospody a bary musí zavírat po 22. hodině. Mnohem dál zašel Izrael, který vyhlásil karanténu na celou zemi. Problémům s koronavirem se pak nevyhnulo ani Švédsko, ve kterém ještě nedávno slavili úspěch s jejich alternativním způsobem boje proti covidu-19. V severské zemi zvažují rázná zpřísnění opatření.

Ještě před několika týdny se Švédi radovali, že jejich odvážná strategie v boji s koronavirem zafungovala. Jako jedna z mála zemí totiž Švédsko přistoupilo k promořování a spoléhali na rozum svých obyvatel. Na začátku září v severské zemi přibývala jen stovka nakažených denně. To se ale náhle změnilo.

V posledních dnech zaznamenává Švédsko přes 2000 nových případů s koronavirem denně a tamní vláda tak bije na poplach. „Klesající trend skončil. Můžeme jen doufat, že jde pouze o kolísání a že šíření začne znovu klesat,“ uvedl podle magazínu Newsweek šéf stockholmských zdravotních služeb Bjorn Eriksson. Švédové tak nyní zvažují, že zavedou přísnější koronavirová opatření.

Ke Švédsku přitom doposud vzhlížel celý svět a jejich strategii jim chválily i záviděly ostatní země. Přestože od začátku pandemie zaznamenal severský stát 89 756 koronavirových případů a 5876 úmrtí, chválila ho i Světová zdravotnická organizace a mnozí lidé ukazovali Švédsko jako příklad země, která se dala úspěšným směrem. To se ale nyní může změnit.

Británie je na hraně exponenciálního růstu

Podobné problémy řeší i Británie, jejíž počty nakažených za poslední dobu také výrazně stouply. Podle hlavního zdravotnického poradce britské vlády Chrise Whittyho by v Británii mohlo v polovině října přibývat téměř 50 000 nakažených za jediný den. Exponenciálně by podle něj vzrostl i počet mrtvých.

Premiér Boris Johnson tak v uplynulých dnech oznámil, že v zemi se zpřísní některá opatření. Hospody, bary a kluby tak musí zavírat po 22. hodině, podobně jako v Česku. Kromě toho oznámil, že se zvýší pokuta za nenošení roušek. Nyní může být až dvojnásobná a lidé bez roušek mohou zaplatit až 200 liber (téměř 6 tisíc korun). „Musím zdůraznit, že pokud naše kroky ve snaze snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna selžou, vyhrazujeme si právo na důraznější zásah a výrazně větší restrikce,“ pohrozil Johnson.

Izrael bude v karanténě

K velice ráznému kroku pak sáhl Izrael. Tamní vláda po dlouhých jednáních sáhla k uvržení země do celostátní karantény, a to s velmi přísnými podmínkami. V zemi totiž denní přírůstky překračují 6 tisíc nakažených a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo doposud celkem 1325 lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k situaci uvedl, že "země je na pokraji propasti".

Od pátku se tak v Izraeli zavřou synagogy a lidé se budou moct modlit maximálně ve dvacetičlenných skupinách. Uzavřeny budou i trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země. Zároveň země na pobřeží Středozemního moře omezí i hromadnou dopravu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy