Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Drtikol Vladimír Kratina slaví 68: Kvůli klukovině skončil ve vazbě, zachránil ho prezident

Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 9 fotografií
VÝROČÍ
Za svůj život odehrál stovky rolí, ale skoro nikdo Vladimíru Kratinovi (68) neřekne jinak než Drtikol podle jeho postavy traktoristy ve filmu Prázdniny pro psa. Herec, který v úterý 25. února slaví narozeniny, má za sebou hodně bohatý život, ale i krušné týdny v té nejhorší vazbě, z které mu pomohla hlava komunisty ovládaného státu.

Kariéra

Kratina se narodil v Praze, ale dětství přitom strávil na Křivoklátsku a v Ostravě. Po gymplu nastoupil na DAMU a poté putoval po divadlech v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Praze, kde působil v Ypsilonu a Činoherním klubu. Od roku 1999 je na volné noze.

Kvůli zjevu sympatického chlapáka měl už velmi brzy dveře dokořán i v televizi a filmu. Objevoval se sice většinou ve vedlejších drobných rolích, vidět jsme ho mohli například v seriálech Labyrint, Já, Mattoni, Expozitura, Kriminálka Anděl, Náves, Letiště, Strážce duší, Ordinace v růžové zahradě, Ulice, Přítelkyně z domu smutku, Návštěvníci, Malý pitaval z velkého města, Chobotnice z II. patra a mnoha dalších.

Soukromí

Vladimír Kratina je podruhé ženatý. Jeho první ženou byla loutkoherečka Šimona Součková, s druhou manželkou, půvabnou Jitkou, je už přes třicet let a mají spolu dvě dcery (z prvního sňatku vzešla také jedna dcera).

Herec nedávno přiznal, že za studentských let byl obviněn z klukoviny, což mu málem úplně změnilo život.

Kriminál

7. května 1972, krátce poté, co se dostal na DAMU, se po flámu ve vinárně na Malé Straně vydal s kamarádem na procházku noční Prahou. Dorazili až ke školnímu divadlu Disk v Karlově ulici, které bylo vzhledem k májovým oslavám ozdobeno státními vlajkami. Podle esenbáků, kteří se na místě okamžitě objevili, měl jednu z nich urvat, i když sám herec ji podle svých slov po bouřce našel spadlou na zem.

„Šoupnul jsem sice vlajku za zábradlí, oni ale vyskákali a už mě bafli a sebrali. Odvezli mě na takzvanou zadržovačku, šoupli mě do suterénu do jedné velké cely, v rohu byla díra jako záchod, nakonec tam bylo asi 40 lidí, trčel jsem tam přes ty svátky tři dny, v pondělí mě vyzvedli a odvezli mě do Ruzyně do vazby,“ řekl v pořadu 13. komnata Kratina.

Trest

Ve vazbě strávil necelých šest týdnů.

„Prvních čtrnáct dní jsem vůbec nic nevěděl a neměl kontakt se světem. Bylo to kvalifikované jako výtržnictví, paragraf 202 a na to se dával paušál 18 měsíců natvrdo,“ dodal herec, jemuž pomohla jednak strážci zákona přidělená právnička, přímluva vlivného profesora z DAMU, herce Oty Sklenčky, a navíc právě vyhlášená amnestie prezidenta Ludvíka Svobody

Související články

Další články