Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Drtikol Vladimír Kratina slaví 68: Kvůli klukovině skončil ve vazbě, zachránil ho prezident

Zdroj: archiv ČT
+ Dalších 10 fotografií
VÝROČÍ
Za svůj život odehrál stovky rolí, ale skoro nikdo Vladimíru Kratinovi (68) neřekne jinak než Drtikol podle jeho postavy traktoristy ve filmu Prázdniny pro psa. Herec, který v úterý 25. února slaví narozeniny, má za sebou hodně bohatý život, ale i krušné týdny v té nejhorší vazbě, z které mu pomohla hlava komunisty ovládaného státu.

Kariéra

Kratina se narodil v Praze, ale dětství přitom strávil na Křivoklátsku a v Ostravě. Po gymplu nastoupil na DAMU a poté putoval po divadlech v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Praze, kde působil v Ypsilonu a Činoherním klubu. Od roku 1999 je na volné noze.

Kvůli zjevu sympatického chlapáka měl už velmi brzy dveře dokořán i v televizi a filmu. Objevoval se sice většinou ve vedlejších drobných rolích, vidět jsme ho mohli například v seriálech Labyrint, Já, Mattoni, Expozitura, Kriminálka Anděl, Náves, Letiště, Strážce duší, Ordinace v růžové zahradě, Ulice, Přítelkyně z domu smutku, Návštěvníci, Malý pitaval z velkého města, Chobotnice z II. patra a mnoha dalších.

Soukromí

Vladimír Kratina je podruhé ženatý. Jeho první ženou byla loutkoherečka Šimona Součková, s druhou manželkou, půvabnou Jitkou, je už přes třicet let a mají spolu dvě dcery (z prvního sňatku vzešla také jedna dcera).

Herec nedávno přiznal, že za studentských let byl obviněn z klukoviny, což mu málem úplně změnilo život.

Kriminál

7. května 1972, krátce poté, co se dostal na DAMU, se po flámu ve vinárně na Malé Straně vydal s kamarádem na procházku noční Prahou. Dorazili až ke školnímu divadlu Disk v Karlově ulici, které bylo vzhledem k májovým oslavám ozdobeno státními vlajkami. Podle esenbáků, kteří se na místě okamžitě objevili, měl jednu z nich urvat, i když sám herec ji podle svých slov po bouřce našel spadlou na zem.

„Šoupnul jsem sice vlajku za zábradlí, oni ale vyskákali a už mě bafli a sebrali. Odvezli mě na takzvanou zadržovačku, šoupli mě do suterénu do jedné velké cely, v rohu byla díra jako záchod, nakonec tam bylo asi 40 lidí, trčel jsem tam přes ty svátky tři dny, v pondělí mě vyzvedli a odvezli mě do Ruzyně do vazby,“ řekl v pořadu 13. komnata Kratina.

Trest

Ve vazbě strávil necelých šest týdnů.

„Prvních čtrnáct dní jsem vůbec nic nevěděl a neměl kontakt se světem. Bylo to kvalifikované jako výtržnictví, paragraf 202 a na to se dával paušál 18 měsíců natvrdo,“ dodal herec, jemuž pomohla jednak strážci zákona přidělená právnička, přímluva vlivného profesora z DAMU, herce Oty Sklenčky, a navíc právě vyhlášená amnestie prezidenta Ludvíka Svobody.

Související články

Další články