Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Drsný zákrok na Václaváku zajímá celé Česko: Co do mě kopeš, ty zm*de, křičela vystresovaná policistka

+ Další 2 fotografie
Podívejte se na zákrok městské policie na Václavském náměstí, ke kterému došlo dne 27. března 2017. Byl přiměřený? Muž prý opakovaně neuposlechl policejní výzvu. Zdá se, že se ale provinila také žena v uniformě. "Co do mě kopeš, ty zmrde," pronesla policistka a udeřila muže do hlavy.

Zákrok se na internetových sociálních sítích stal hodně sdíleným a diskutovaným. Uveřejnil ho mimo jiné Václav Peričevič ze Spolku Šalamoun.

Muž na videu prý nerespektoval značku Zákaz zastavení. Pak začaly problémy. Muž byl opakovaně vyzván, aby zůstal stát na místě. Do chaotické situace křičí mužova partnerka, že je těhotná a potřebuje odvézt do nemocnice.

Partner těhotné ženy nakonec skončí na zemi. Žena křičí, že její partner na ni jen čekal. Při zásahu vládnou obrovské emoce. Příslušnice městské policie muže při nakládání do auta udeří zezadu do hlavy se slovy „co do mě kopeš, ty zmrde“. Takové jednání si muži a ženy zákona nesmí dovolit v žádném případě.

Městská policie oprávněnost zákroku hájí s tím, že muž opakovaně neuposlechl výzvu.

Vyjádření MP k zákroku z 27. března 2017

Vzhledem k množícím se dotazům zástupců sdělovacích prostředků a znepokojení určité části veřejnosti ve věci videa s více než rok starým zákrokem strážníků na Václavském náměstí, které bylo uveřejněno na sociálních sítích, Městská policie hl. m. Prahy sděluje následující:

Dne 27. 3. 2017 prováděla hlídka strážníků kontrolní činnost na Václavském náměstí, kde si všimla osobního vozidla stojícího v zóně zákazu zastavení. Strážníci proto přistoupili k vozidlu a vyzvali řidiče k prokázání totožnosti. Řidič však chtěl na místo předložení dokladu totožnosti s vozidlem z místa ujet. Strážníci proto opětovně a důrazně řidiče vozidla vyzvali, a to za použití výzvy „jménem zákona“, aby zanechal svého protiprávního jednání.

I přes tyto výzvy pachatel přestupku se strážníky odmítl spolupracovat a dokonce se ve vozidle zamkl a zavřel okno. Hlídka proto celou věc ihned oznámila operačnímu středisku. Pachatel protiprávního jednání vozidlo opustil, přes marné a opakované výzvy zakročujících strážníků, až v okamžiku, kdy se u vozidla objevila žena s dítětem.

Dotyčný byl strážníky opětovně vyzván, aby respektoval jejich pokyny a z důvodů svého protiprávního jednání prokázal svoji totožnost s výstrahou, že pokud tak neučiní, nezbude strážníkům nic jiného než ho předvést ke zjištění totožnosti na místní oddělení Policie ČR, a to i za použití donucovacích prostředků. Vzhledem ke skutečnosti, že opakovaně nerespektoval pokyny a výzvy zakročujících strážníků, kladl odpor a choval se agresivně, bylo zahájeno jeho předvedení za použití donucovacích prostředků včetně služebních pout.

Po celou dobu zákroku se choval agresivně, dokonce kopl do jednoho ze služebních vozidel, ale nezpůsobil škodu. Protože jeho agresivní chování nedovolovalo, aby byl posazen na sedačku, byl položen na podlahu služebního vozidla. Při využití oprávnění, zda osoba předváděná nemá u sebe zbraň, strážníci u pachatele protiprávního jednání nalezli řidičský a občanský průkaz. Na dotaz, zda požaduje lékařské ošetření, muž odpověděl, že pociťuje bolest zad a po chvíli začal jevit známky hyperventilace. Z tohoto důvodu byla na místo přivolána také záchranná služba. Záchranáři pachatele protiprávního jednání za asistence strážníků převezli k vyšetření do jedné z pražských nemocnic. Následně byl strážníky převezen na Policii ČR, která si celou věc převzala k dalšímu šetření. Původně spáchaný přestupek v dopravě byl městskou policií oznámen příslušnému správnímu orgánu. V průběhu zákroku proti pachateli protiprávního jednání byla ze strany zakročujících strážníků opakovaně nabízena pomoc přítomné ženě.

Postup strážníků následně prověřovaly orgány činné v trestním řízení, a to na základě podaného trestního oznámení ze strany pachatele protiprávního jednání. Celá věc byla Policií ČR na základě výsledku provedeného šetření odložena, protože se podezření ze spáchání trestného činu ani přestupku zakročujícími strážníky nepotvrdilo, resp. bylo jednoznačně vyloučeno. S tímto postupem pachatel protiprávního jednání nesouhlasil a podal stížnost k dozorovému státnímu zástupci. Tato stížnost byla příslušným státním zástupcem zamítnuta, resp. postup Policie ČR byl z jeho strany potvrzen jako správný.

Související články

Další články